Na Univerzitný parčík nadviaže obnova Univerzitného námestia

www.ipolitika.sk

Mestská samospráva pokračuje v humanizácii priestorov historického centra. Súčasne s rekonštrukciou pešej zóny sa uskutočnia aj úpravy priestoru pred bývalou lekárskou fakultou na Univerzitnom námestí. Ich cieľom je nadviazať na vzhľad Univerzitného parčíka vybudovaného v minulom roku a vytvoriť pre obyvateľov a návštevníkov mesta ďalšiu príležitosť na oddych v zeleni.

www.ipolitika.sk

Súčasťou navrhnutých úprav je preto aj kruhový oddychový priestor s malou fontánkou, ktorá spríjemní návštevníkom pobyt v letných mesiacoch. Trasy chodníkov sa zmenia tak, aby zodpovedali najpravdepodobnejšiemu smeru pohybu chodcov. Asfalt a zvýšené kamenné obrubníky zelených plôch budú odstránené, na chodníky po obvode bude použitá dlažba zhodná s upravenými časťami chodníka na strane hotela, pri novom polyfunkčnom objekte U kráľa Ľudovíta, a pri Univerzitnom parčíku vedľa novej Trnavskej univerzity. Vnútorné spevnené plochy budú rovnaké ako v Univerzitnom parčíku. Okolo pamätníka bude ponechaná jestvujúca prírodná dlažba.
Pribudne päť nových lavičiek a na súčasných desiatich budú vymenené drevené časti. Uvažuje sa aj o rozdelení sedacej plochy na samostatné časti pre jednu osobu s doplnením opierok na ruky, aby lavičky slúžili len na sedenie. Doplnený bude aj ďalší nový mobiliár. Po obvode chodníkov  budú osadené rovnaké stojanové svietidlá ako pri blízkom hoteli.
Obnova zelene a nové sadové úpravy sa uskutočnia s cieľom podporiť vzhľad barokového námestia a naplniť súčasné požiadavky na estetické a mikroklimatické funkcie mestskej zelene. Pôvodná plocha trávnika bude zväčšená približne o 100 štvorcových metrov. Na jeho obnovu sa použije odolná ihrisková zmes, aby trávnik po vypestovaní mohol slúžiť návštevníkom aj na prípadné posedenie.
Pôvodné zdravé stromy ostanú zachované, sedem stromov, ktoré z hľadiska zdravotného stavu nemajú dlhodobú perspektívu prežitia, bude ešte túto jar nahradených novými odrastenými stromami s obvodom kmeňa približne 20 cm. Uvažuje sa o výbere druhov, ktoré majú usporiadanú, kompaktnú korunu a na jar zakvitnú.

Zdroj: trnava.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>