Miroslav Mikolášik: Pri Cypre zlyhali základné mechanizmy

www.ipolitika.sk

Kontrolné a záchranné opatrenia treba podľa europoslanca Miroslava Mikolášika prijímať oveľa skôr, ako v prípade Cypru.

Prípad Cypru ukazuje, že zlyhávajú základné mechanizmy. Tvrdí do europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Ak by sa podľa neho potrebné opatrenia robili skôr, občanom by sa nikdy nesiahlo na ich súkromné účty. “Je v záujme občanov únie i Slovákov, aby sa preventívne, kontrolné i záchranné opatrenia mobilizovali oveľa skôr bez toho, aby sa občanom siahalo na súkromné účty,” uviedol vo vyhlásení Miroslav Mikolášik.

Európske inštitúcie by sa tak podľa neho mali uberať podobným smerom ako v nedávno realizovaných záchranách ekonomík a ozdravovaní bankových sektorov Írska, Portugalska a Španielska. ”Cyperský prípad sa už nesmie opakovať a verím, že v čase riešenia ekonomickej krízy v Európe ostane jediným svojho druhu,” dodal europoslanec.

www.ipolitika.sk

V dôsledku chaotickej situácie ratingová agentúra Fitch v utorok naznačila, že by čoskoro mohla znížiť rating Cypru, keďže tvrdý úder bankovému systému v krajine môže poškodiť domáce hospodárstvo a stav verejných financií. Agentúra sa podľa svojho vyhlásenia chce rozhodnúť po zverejnení detailov opatrení na kontrolu pohybu kapitálu, v súčasnosti rating Cypru udržiava hlboko v špekulatívnom pásme na úrovni B. Na neinvestičnej úrovni ostrov hodnotia aj konkurenčné agentúry Standard & Poor’s a Moody’s.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>