Miroslav Mikolášik: Fico sedí pri studni a hľadá nový prameň

www.ipolitika.sk

Premiér Robert Fico sa v týchto dňoch dušuje, ako musíme zvýšiť podporu vedy a výskumu cez súkromný sektor. Eurofondy na tento účel nám však pritom doslova unikajú pomedzi prsty. Tvrdí to europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). „Celý čas sedí pri studni, ale on radšej hľadá nový prameň,“ uvádza vo svojej reakcii na Ficove slová, že podiel súkromného sektora pri podpore vedy a výskumu by sa mal zvyšovať.

www.ipolitika.sk

Ak by bola podľa Mikolášika podpora vedy a výskumu pre vládu naozaj prioritou, „určite by sa nestalo, že čerpanie eurofondov na tento účel je dnes podpriemerné“. Europoslanec upozorňuje, že v rámci Operačného programu Výskum a vývoj je k 31. marcu 2013 podiel čerpania na úrovni prijímateľov z celkového záväzku na roky 2007 až 2013 iba 34,73 % a nepredstavuje ani polovicu možných zdrojov. „Tu určite neobstojí vyhováranie sa na obmedzenosť čerpania pre Bratislavský kraj, ktorý vykazuje vysokú životnú úroveň. Problém je principiálny a  ľahšie je populisticky otvárať futbalové ihriská ako prispievať na ekonomický kapitál, ktorými sú veda a výskum bez pochýb,“ uzavrel Mikolášik.

Miroslav Mikolášik je jedným z trinástich slovenských europoslancov, už štyrikrát bol hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu, pôsobí v ňom od roku 2004.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>