Ministerstvo práce chystá zmeny v treťom pilieri

www.ipolitika.sk

Tretí penzijný pilier čakajú od roku 2014 zmeny. Ministerstvo práce chystá novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorá vznikla ako reakcia na veľmi nízku efektivitu, keďže výnosnosť tretieho piliera je podľa rezortu najmenšia. „Výnosnosť tohto piliera je najmenšia zo všetkých, preto nevyhnutne treba hľadať cestu, ako tento stav zmeniť,” uviedol šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Po novom si sporiteľ bude môcť svoj základ dane znížiť o zaplatené príspevky do sumy 180 eur ročne, čím bude jeho daň z príjmov nižšia o 34,2 eura. Daňovú úľavu získajú tí, ktorí podpíšu nové zmluvy s prísnejšími pravidlami vyplácania dávok.

Vyplatenie dávky by malo byť naviazané na dobu, keď sporiteľovi Sociálna poisťovňa prizná predčasný alebo riadny starobný dôchodok. Dosiaľ stačilo na vyplatenie dávky dožiť sa 55 rokov, od januára bude limitný vek 60 rokov. Zruší sa aj podmienka minimálne 10-ročného obdobia sporenia, sporiť bude možné aj kratšie.

Novelou sa sprísnia podmienky vyplácania odstupného a zavedie sa možnosť predčasného výberu. Kým v súčasnosti dostane sporiteľ 80 % z celkovej nasporenej sumy, od začiatku budúceho roka má byť odstupné len v sume príspevkov, ktoré zaplatil samotný sporiteľ, vrátane výnosov z investovania. Príspevky, ktoré za sporiteľa počas sporenia odviedol zamestnávateľ, sa majú pripísať v prospech ostatných účastníkov v penzijnom fonde.

www.ipolitika.sk

Druhou možnosťou má byť predčasný výber časti nasporenej sumy. V tomto prípade si sporiteľ z DDS vyberie rovnako ako pri odstupnom len sumu príspevkov, ktoré sám odviedol, vrátane investičných výnosov. Príspevky, ktoré mu na jeho účet odviedol zamestnávateľ, zostanú na jeho účte až dovtedy, kým sporiteľ nezačne poberať predčasnú penziu, resp. riadnu starobnú penziu zo Sociálnej poisťovne.

Správcovskú spoločnosť si po novom bude voliť sporiteľ, nie jeho zamestnávateľ. Ten zase nebude musieť platiť príspevky dohodárom, zamestnancom na “PN”, materskej alebo rodičovskej dovolenke a tým, ktorým už dávka z doplnkového dôchodkového sporenia bola vyplatená. Prestup sporiteľa k inému správcovi bude možný po roku od uzavretia zmluvy, kým teraz platí trojročná viazanosť.

V treťom pilieri si aktuálne sporí asi 700-tisíc osôb, pričom  na trhu pôsobia štyria správcovia fondov.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>