Martin Fedor: Montážne haly nie, vedomostná ekonomika nie, tak čo teda?

www.ipolitika.sk

Pred pár rokmi, keď pribúdali pracovné miesta, strana Smer kritizovala vtedajšie vlády. Prišli automobilky a predstavitelia Smeru často hovorili, že vláda vraj robí zo Slovenska montážnu dielňu.

Bola to pravda len napoly. Vtedajšia ekonomická politika motivovala investorov všeobecne, nielen automobilky. Bolo len na nás, na Slovensku, na ďalších slovenských vládach, ako dokážu ďalej motivovať a mobilizovať  potenciál Slovenska.

Môj hlavný problém s politikou tejto vlády nie je v tom, že ruší „posvätné kravy“ pravice. Ale čo ponúka namiesto toho.

Pravdaže potrebujeme dostavať diaľnice. Ale prepáčte, naozaj majú byť nádejou a víziou krajiny verejné investície do betónu a asfaltu? Lebo iné nepočujem. Alebo si naozaj niekto myslí, že viac peňazí do aktivačných prác je nádej pre krajinu.

Myslím, že to, na čo čaká krajina, nie sú aktivačné práce. Alebo nejaké sociálne podniky. Od vlády s takým silným mandátom krajina oprávnene čaká, prepáčte za výraz, skutočnú inšpiráciu. Impulz.

www.ipolitika.sk

Už teda nie Slovensko ako montážna dielňa – a čo teda? Už teda nie takzvané posvätné kravy pravice, veď dobre – a čo teda namiesto nich? Alebo má byť váš hlavný plán, že niečo poplátate, v eurofondoch popresúvate, aby bolo na programy zamestnanosti? To je nádej a inšpirácia pre občanov Slovenska?
Rovná daň, o ktorej sa toľko hovorí, nebolo slovo – to bol jeden z ekonomickým nástrojov. Ako som povedal: zarezali ste, v poriadku, gratulujeme.

Ale teraz prišiel čas ukázať, čo sú vaše posvätné kravy. Máme si myslieť, že hlavnou posvätnou kravou vašej vlády je aktivačná práca? Alebo je hlavnou posvätnou kravou vašej vlády sociálny podnik?
Podľa mňa nestačí opakovať, že máme politickú stabilitu. No bodaj by sme nemali s vládou jednej strany politickú stabilitu.

Podľa mňa nestačí opakovať, že vláda nemá škandály – a spoliehať sa, že táto stokrát opakovaná lož sa stane pravdou.

Čo od vlády s takým mandátom čaká krajina – to je plán. Impulz. Inšpirácia, ktorá potiahne. Ktorá zvýši upadajúcu konkurencieschopnosť Slovenska. Ak sa vám také výrazy páčia, hovorte tomu, ako chcete. Len ju konečne ukážte, tú vašu posvätnú kravu, a hlavne nech aspoň chvíľu funguje. Zatiaľ je v kategórii prísne tajné.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>