M.Glváč: Prehodnotením požiadaviek sme investovali do techniky, výzbroje a výstroje

www.ipolitika.sk

Ministerstvo obrany SR v minulom roku prehodnotením požiadaviek, zmlúv a verejného obstarávania získalo 86 miliónov eur, ktoré investovalo do techniky, výzbroje a výstroje pre vojakov. Ďalších 19 miliónov eur sa historicky prvýkrát podarilo získať pre rezort obrany od spojencov na vybudovanie SOTG jednotky, ktorá bude nasadená v Afganistane. Na tlačovej konferencii o tom dnes (16. apríl) informoval minister obrany SR Martin Glváč.

„Rezort sme našli v katastrofálnom stave. Ihneď po nástupe sme prehodnotili množstvo zmlúv, museli sme vyriešiť všetky podniky, ktoré boli pred krachom a dodnes to riešime. Je, ale dôležité povedať, že ozbrojené sily neboli doteraz nikdy tak blízko k riadeniu rezortu a nemohli rozhodovať o tom, ako budú použité finančné prostriedky, ako je tomu dnes,“ zdôraznil šéf rezortu obrany.

Ako ďalej uviedol v rezort obrany sa v uplynulom roku podarilo urobiť aj viacero legislatívnych úprav. „Onedlho bude účinný zákon, ktorý nám stabilizuje sociálny systém. Len pripomeniem, že v minulom roku sme museli osobitný účet zadotovať sumou 106 miliónov eur,“ vysvetlil šéf rezortu obrany. Ďalšími zmenami bolo zlúčenie vojenských spravodajstiev a tiež zákon o spravodajských službách pripravený v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Slovenskou informačnou službou. „Je pripravený tak, aby každý občan vedel, že jeho práva nebudú porušované, a aby sa neopakovalo to, čoho svedkami sme boli v minulosti,“ zdôraznil. Zároveň pripomenul, že rezort obrany sa začal venovať aj téme možnosti čerpania eurofondov.

www.ipolitika.sk

Veľká pozornosť sa podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Petra Vojteka v minulom roku venovala aj základnému vybaveniu vojaka. „Môžete tu dnes vidieť základnú výstroj, ktorú používajú naši vojaci v misiách. Táto výstroj bola zavedená už pred niekoľkými rokmi, ale stále sme mali veľké problémy s financovaním a doplňovaním jednotlivých súčiastok osobného používania vojaka. Minulý rok sme navýšili prostriedky na nákup týchto súčiastok a celkovo sme použili viac ako 4,5 milióna eur,“ uviedol generálporučík Vojtek, pričom ako dodal problém so základnou výbavou vojaka by sa mal vyriešiť už v tomto roku.

V minulom roku sa zaviedli do používania 5.pluku špeciálneho určenia vozidlá IVECO v počte 10 kusov, ďalej sa zakúpili vozidlá AKTIS, ďalšie zbraňové systémy sa týkajú letectva a veľká pozornosť sa v uplynulom roku venovala aj stíhaciemu letectvu. V oblasti modernizácie sa zrealizovala modernizácia vrtuľníka Mi-17, dokúpila sa kontrolná meracia aparatúra na MiG-y a obmenili sa ľahké dopravné lietadlá L-410. Zavedené tiež boli ťahače MAN na prevoz kontajnerov.

Obrovský posun nastal v uplynulom roku aj v oprave techniky. „Celkovo sme minulý rok opravili techniku za viac ako 7 miliónov eur. Spomeniem len 78 kusov pásovej techniky,“ povedal náčelník Generálneho štábu OS SR. Zároveň pripomenul, že snahou je využívať na tieto opravy vojenské podniky.

 

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>