Ľudová platformado konca leta vypracuje alternatívnu školskú reformu

www.ipolitika.sk

Strany Ľudovej platformy v spolupráci s ostatnými opozičnými subjektmi vypracujú do konca leta návrh alternatívnej skupiny opatrení, ktoré naozaj zlepšia situáciu slovenského školstva. Po verejnej diskusii návrhy predložia do Národnej rady SR. „Po vypočutí názorov stavovských organizácií a nezávislých odborníkov môžeme konštatovať, že správa ministra školstva Dušana Čaploviča obsahuje veľa cenných informácií, no málo skutočných riešení,“ uviedol po zasadnutí okrúhleho stola organizovanom Ľudovou platformou poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Opoziční poslanci sú presvedčení, že slovenské školstvo potrebuje zmenu, ale terajší minister ju nechce a nevie presadiť. “Ak sa nám podarí zhodnúť sa medzi sebou a s odbornou verejnosťou, mala by to byť veľmi konkrétna koncepcia obsahujúca návrhy konkrétnych opatrení, teda to, čo sme aj my od ministra žiadali, nielen všeobecný filozofický postoj,” priblížil Beblavý. Zdôraznil, že Čaplovič dlhodobo odmieta diskusiu s opozíciou pri návrhoch zákonov a spolupracuje sa s ním asi najťažšie zo všetkých vládnych ministrov.

Návrh na vyslovenie nedôvery Čaplovičovi do parlamentu nateraz opozícia nepredloží. Poslanec za Most-Híd Árpád  Érsek pripomenul, že školské odbory plánujú na 7. mája protestné zhromaždenie. „V tomto kroku sa rýchlo rozhodovať a podávať návrh na odvolanie ministra nie je dobré. Možno, že o niekoľko mesiacov bude situácia iná, budeme mať viac informácií, budeme vedieť, dokedy bude otvorená táto diskusia a čo z tej diskusie aj od iných ľudí vzíde. Na základe toho sa budeme vedieť rozhodnúť,“vysvetlil Érsek.

www.ipolitika.sk

Minister školstva podľa Beblavého napriek činorodosti nemá premyslený plán, ako zlepšiť školstvo. „Jeho riadenie ministerstva sprevádzajú škandály, vrtochy a manažérska neschopnosť. Nemá politickú váhu, aby vedel presadiť záujem vzdelávania a detí, je skôr agentom vonkajších záujmov v školstve,“ dodal Beblavý. Ako príklad uviedol, že Čaplovič najskôr sprísnil získavanie titulov docent a profesor, o niekoľko mesiacov ich ale navrhuje úplne zrušiť.

Poslanca za KDH Mariána Kvasničku znepokojuje základná anomália, keď nie všetky školy zriaďovatelia rovnako financujú, ide o cirkevné či súkromné školy. „To je prvý krok, ktorý treba spraviť, je to dokonca aj v rozpore s ústavou, ponaprávať túto skrivodlivosť,“ uviedol Kvasnička.

Stav školstva ako kritický v oblasti jeho financovania i kvality vyhodnotila aj 20. apríla 2013  Rada KDH na svojom rokovaní v Piešťanoch.  „Tieto kroky ministerstva smerujú naše školstvo do obdobia pred novembrom 1989,“ povedala v tejto súvislosti podpredsedníčka KDH  Miroslava Szitová s tým, že preto Rada KDH odporúča poslaneckému klubu kresťanských demokratov podať a podporiť v NR SR návrh na odvolanie ministra školstva Dušana Čaploviča. „Hlavnou výhradou KDH voči krokom ministra školstva Dušana Čaploviča sú jeho návrhy, vedúce k ideologickej centralizácii školstva do rúk ministra, ktorý chce rozhodovať o všetkom. Dobrý minister školstva by mal dať rodičom šancu vybrať to najlepšie pre ich dieťa, Dušan Čaplovič chce namiesto toho rozhodovať za nich,“ konštatovala podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>