L. ŽITŇANSKÁ: Reforma ESO mocensky posilní ministra vnútra

www.ipolitika.sk

Podľa poslankyne Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) reforma štátnej správy z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka nerieši skutočné problémy

Výsledkom reformy štátnej správy ESO bude politické a ekonomické posilnenie ministra vnútra. Myslí si to poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. “Takto predložená reforma ESO v podobe dvoch zákonov znamená politické posilnenie ministra vnútra v kombinácii s ekonomickým posilnením,“ vyhlásila na dnešnom brífingu.

Podľa Žitňanskej reforma nerieši skutočné problémy štátnej správy, ktorými je okrem prebujnenosti a drahých nákupov aj nekvalita. „Nerieši politickú ovládateľnosť a kvalitu,“ uviedla. Výsledkom týchto reforiem je, že minister Kaliňák splní politickú úlohu, ale zároveň mocensky a politicky posilní ministerstvo vnútra, ktoré bude centrálne obstarávať pre celú štátnu správu,“ skonštatovala poslankyňa.

www.ipolitika.sk

Žitňanská vidí reformu zatiaľ len ako dva zákony. „A ďalej strašne veľa rečí ministra vnútra o ušetrených 700 miliónoch eur do roku 2016,“ povedala. Okrem toho podľa Žitňanskej sa reformou zrušia úrady, na ktoré občania nechodia tak často. „Dnes zlučujeme úrady, na ktoré chodia ľudia minimálne,“ tvrdí.

Rezort vnútra navrhuje zákonom o organizácii miestnej štátnej správy zrušiť od 1. októbra tohto roku 248 miestnych orgánov štátnej správy, z toho 40 subjektov s právnym postavením rozpočtovej organizácie. Zánik čaká podľa návrhu zákona všetky obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Tie sa majú integrovať do 72 okresných úradov, ktoré nahradia obvodné úrady.V prvej fáze reformy sa k januáru tohto roka zrušili špecializované krajské úrady.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>