Kto bude šéfom NKÚ?!

www.ipolitika.sk

Predseda vlády Robert Fico ponúkol opozícii mená troch kandidátov na post šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Na tlačovej konferencii zopakoval, že tento post patrí opozícii. Možnými kandidátmi by mohli byť bývalý šéf Štatistického úradu  SR Peter Mach, expredseda Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal a niekdajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Karol Mitrík.

Tí by mali zaujať miesto  kandidátov v prípade, že stroskotajú rokovania opozičných strán o spoločnom kandidátovi. „To sú ľudia, ktorí v minulosti pôsobili v rôznych funkciách, ktoré potvrdili ich opozičnosť, ich jasné napojenie na štruktúry týchto opozičných politických strán,” uviedol Robert Fico s tým, že kandidát by mal vzísť z niektorej zo „štandardných opozičných politických strán, a teda KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd.“
Ak by strany s navrhnutými nominantmi súhlasili, sociálni demokrati by ich podporili v tajných voľbách v parlamente. Ak tento model nevyjde, do úvahy prichádza výberové konanie organizované Úradom vlády SR. Podobný postup zvolila aj ex-premiérka Iveta Radičová pri hľadaní šéfa Úradu pre verejné obstarávanie.

www.ipolitika.sk

Premiér vyslovil záujem poznať názor opozície aj v prípade voľby generálneho prokurátora. „SMER-SD a vláda majú záujem, aby Generálna prokuratúra a Najvyšší kontrolný úrad boli v primeranom čase obsadené a aby fungovali,“ uviedol predseda vlády. „Prezidentovi dal Ústavný súd  SR právo odmietnuť kandidáta. Čakáme na verdikt ÚS o celom rade rôznych podaní, ale realita je taká, že v prípade tejto kauzy zostala iba jedna nenamietaná sudkyňa. Nepoznám žiadnu právnu úpravu ani pravidlá, ktoré by ÚS umožnili pokračovať. Preto navrhujem opozičným lídrom stretnutie, kde by sme si povedali, aké je východisko z tejto situácie,”povedal Robert Fico.

Premiér zopakoval, že Smer-SD považuje rozhodnutie prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý odmietol zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša vymenovať, za legitímne. „Nikto zatiaľ nepovedal, že prezident postupoval v rozpore s ústavou. Proces menovania pána Čentéša je ukončený a tento stav by mohol zmeniť len ÚS, ale ten nevie rozhodnúť,” skonštatoval.  Robert Fico sa plánuje stretnúť s predstaviteľmi opozičných strán, pričom po dohode s nimi pripúšťa aj zmenu zákona, ktorý by umožnil ústavnému súdu procesne rozhodnúť o podaniach vo veci voľby kandidáta na post generálneho prokurátora.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>