KDH žiada, aby zástupcov starostov volili zastupiteľstvá

www.ipolitika.sk

Starostovia a primátori by mali prísť o kompetenciu menovať svojich zástupcov. Po novom by týchto funkcionárov malo voliť na ich návrh obecné zastupiteľstvo zo svojich radov, ako to bolo do roku 2010. Počíta s tým novela zákona o obecnom zriadení, ktorú na májovú schôdzu parlamentu predložili poslanci zaKDH.

Zároveň má platiť, že obecné zastupiteľstvo bude môcť zástupcu starostu kedykoľvek odvolať. Ak tak urobí, nového musí zvoliť do 60 dní. Ak má obec viac ako 20.000 obyvateľov, zastupiteľstvo má dostať kompetenciu zvoliť dvoch zástupcov, pričom ich poradie určí starosta. Keďže novela má byť účinná od 1. septembra, tak zástupcovia vymenovaní starostom do tohto dátumu majú vo svojich pozíciách ostať, ak obecné zastupiteľstvá nezvolia nových do 1. októbra 2013.

KDH popri zákone o obecnom zriadení navrhuje novelizovať aj zákony o Bratislave a Košiciach, aby sa zmeny dotkli aj týchto dvoch najväčších miest. Bratislavský primátor by mohol mať podľa rovnakých podmienok najviac troch námestníkov, košický dvoch. Starostovia jednotlivých mestských častí jedného, ak ide o časti s počtom obyvateľov nad 40.000, tak dvoch.

www.ipolitika.sk

Poslanci opozičného hnutia sa domnievajú, že keď bude funkcia zástupcu starostu, ako aj námestníka primátora volená, v plnej miere sa uplatní princíp zastupiteľskej demokracie na rozdiel od doterajšieho spôsobu menovania starostom, resp. primátorom. “Zástupca starostu, ktorý bude volený obecným zastupiteľstvom z radov poslancov nadobudne väčšiu hodnovernosť, pretože bude plne uplatnené volebné právo obyvateľov obce, ktorí v priamych voľbách zvolili obecné zastupiteľstvo ako zastupiteľský zbor obce. Zástupca starostu ako volený subjekt bude reprezentantom záujmov všetkých obyvateľov obce a zároveň spôsobilý zastupovať starostu v čase jeho neprítomnosti alebo nespôsobilosti na výkon funkcie,” tvrdí KDH.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>