KDH navrhuje zaviesť školské autobusy

www.ipolitika.sk

Kresťanskodemokratické hnutie chce zaviesť na Slovensku školské autobusy. Do parlamentu preto predložilo návrh zákona o školských autobusoch, ktorý rieši problematiku dopravy žiakov na vyučovanie avrámci školských aktivít mimo vyučovania. Ako povedal dnes (24. apríla 2013) pre agentúru SITA poslanec hnutia Martin Fronc, doprava do škôl je zabezpečovaná individuálne alebo verejnou dopravou.

Zosúladiť grafikon dopravy spotrebami žiakov je podľa neho neraz problémové a aj finančné náročné.„Dopravcovia požadujú od samosprávy financie za spoje, ktoré sú pre nich zekonomického hľadiska stratové. Systém školských autobusov je zavedený vo viacerých vyspelých krajinách, ato nielen zhľadiska ekonomického adopravnej obslužnosti, ale najmä zhľadiska bezpečnosti dopravy školskej mládeže,“ upozornil Fronc.

Podľa Martina Fronca aj zpohľadu etického má systém školských autobusov nemalý význam, pretože vo verejnej doprave sa mládež neraz stretáva snežiaducimi javmi ako je napríklad alkoholizmus. Navrhovaný zákon predpokladá postupné zavedenie školských autobusov. Na nákladoch na zriadenie školských autobusov by participovali obec aštát vpomer 1/3 a 2/3 znákladov. Systém školských autobusov navrhuje KDH zaviesť postupne v priebehu piatich rokov.

www.ipolitika.sk

Od roku 2014 by štát vštátnom rozpočte vyčlenil každoročne čiastku sedem miliónov eur ako dotáciu na školské autobusy. Zriaďovatelia škôl by za presne stanovených podmienok dostali dotáciu na školský autobus maximálne do výšky 2/3 nákladov na kúpu autobusu.

Celkové náklady na vytvorenie primárnej siete školských autobusov by vpriebehu piatich rokov dosiahli 35 mil. eur, ktoré by išli zo štátneho rozpočtu, a17,5 mil. eur z rozpočtu samospráv. Zpohľadu štátu je predpoklad, že zavedenie školských autobusov by urýchlilo proces rušenia málotriednych škôl, čo by malo pozitívny dopad na štátny rozpočet. Fronc odhaduje, že zrušenie jednej málotriednej školy po zavedení školského autobusu by znížilo náklady na školstvo o približne 5 000 až 7 000 eur.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>