KDH navrhuje vytvorenie legislatívnych podmienok pre rodinné podnikanie

www.ipolitika.sk

KDH navrhuje vytvorenie legislatívnych podmienok pre rodinné podnikanie na Slovensku. Jej predstavitelia predstavili návrh zákona o podpore rodinného podnikania, ktorý má určiť právny rámec pre rodinné podnikanie, ako aj súvisiace podporné nástroje. “Je to nový koncept pre Slovensko, ktorý je zabehnutý vo vyspelej Európe,” povedal predseda strany Ján Figeľ.

Návrh zákona vznikal v úzkej spolupráci s predstaviteľmi živnostníkov a malých podnikateľov. Prvý koncept zákona predstavil podpredseda KDH Ján Hudacký na konferencii k rodinnému podnikaniu v Bratislave koncom novembra. Na podujatí sa zúčastnili viacerí predstavitelia živnostenských a podnikateľských organizácií. Za Slovenskú asociáciu malých podnikov to bol jej prezident Vladimír Sirotka, za Podnikateľskú alianciu Slovenska jej riaditeľ Róbert Kičina, za Slovenskú živnostenskú komoru jej predseda  Vojtech Gottschall, za Slovenský živnostenský zväz jeho generálna sekretárka Viola Kromerová, za Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru Daniela Grznárik, za Národnú agentúru pre rozvoj malého a stredného podnikania Daniel Pitoňák a za Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov SR jeho predseda Pavol Faktor.

Následne sa uskutočnili semináre o rodinnom podnikaní v Banskej Bystrici, v Žiline, v Prešove, v Košiciach a v Trenčíne. Tento týždeň predložili návrh zákona do parlamentu a bude sa o ňom rokovať na májovej schôdzi.

Vytvorenie podmienok pre rodinné podnikanie má byť podľa neho odpoveďou na dlhodobo sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, nárast daní, odvodov či poplatkov a celkovej administratívy v podnikaní. K podpore podnikateľov pritom dochádza len v prípade vybraných spoločností. “Slovensko potrebuje skutočné riešenia, a nie také, ktoré deformujú podnikateľské prostredie,” podotkol líder kresťanských demokratov Ján  Figeľ.

www.ipolitika.sk

Podľa podpredsedu KDH Jána Hudackého zabezpečuje rodinné podnikanie dlhodobo udržateľné sociálno-ekonomické výhody. Zákon môže pritom prispieť aj k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku a odbremeneniu sociálneho systému. Rodinní členovia, ktorí sa budú chcieť stať súčasťou podniku, sa totiž budú musieť odhlásiť z úradu práce. “Sme presvedčení, že schválenie navrhovaného zákona vytvorí na Slovensku podmienky pre lepšie ekonomické zabezpečenie rodín,” vyhlásil dnes (23. apríla 2013) Ján Hudacký. Ako dodal za rodinný podnik sa môže podľa návrhu zaregistrovať aj existujúca spoločnosť, ktorá splní príslušné ustanovenia.

KDH navrhuje tri základné formy rodinného podniku. Má ísť o rodinnú živnosť, rodinnú farmu a rodinnú obchodnú spoločnosť. Tieto subjekty by mali byť podľa návrhu zvýhodnené v daňovej oblasti, a to napríklad prostredníctvom znižovania základu dane či maximálnej výšky paušálnej dane alebo sadzby dane z príjmu. Tá by mala mať v prípade rodinnej firmy a rodinnej farmy výšku 19 %, pokiaľ základ dane podniku neprekročí 176,8-násobok životného minima.

Pre rodinné firmy navrhuje strana takisto zjednodušiť administratíva a zlepšiť prístup k štartovaciemu kapitálu. V tejto súvislosti by mal zákon umožniť poskytnutie investičnej pomoci na dobu dvoch rokov v podobe daňových úľav. A to v prípade, že celkový počet členov rodiny a zamestnancov v podniku je najviac 9 ľudí.

V rámci jeho presadenia chce KDH rokovať aj s opozičnými stranami, ako aj s predstaviteľmi vlády a ministerstiev. Diskutovanou otázkou bude podľa Hudackého okrem iného dopad návrhu na štátny rozpočet či možnosti štátnej podpory. “Je to otázka skôr investície, nie zaťaženia štátneho rozpočtu,” zdôraznil  podpredseda KDH Ján Hudacký.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>