Kam zmizlo otvorené vládnutie a otvorená justícia?

www.ipolitika.sk

Lucia Žitňanská vyčíta po prvom roku vláde Róberta Fica ako sa snaží mocensko-politicky ovládnuť krajinu a zároveň fakticky odmieta skutočnú verejnú kontrolu svojich úradníkov. Okrem nezáujmu o projekt Otvoreného vládnutia pripomenula aj prípady voľby vedenia ÚVO, NKÚ ako aj snahu zvoliť iného ako legitímne zvoleného Generálneho prokurátora.

„Dostali sme sa pre Slovensko zásadného bodu. Smer sa dostal prakticky do každej vrstvy verejnej sféry v tejto krajine a zároveň odmieta skutočnú verejnú kontrolu svojho vplyvu,“ uviedla dnes Lucia Žitňanská. „Smer má vo svojich rukách kompletnú výkonnú moc a aj podstatnú časť miestnych a územných samospráv. Takáto obrovská moc si pýta náležitú kontrolu. SMER sa však snaží ovládnuť aj všetky kontrolné funkcie. ÚVO, NKÚ, Generálnu prokuratúru. Nepokračuje ani v rozbehnutých projektoch projektoch ako Otvorené vládnutie a Otvorená justícia. To je nebezpečný trend, ktorý nesmieme prejsť mlčaním,“ pokračovala Žitňanská.

Lucia Žitňanská upozornila, že realizovanie opatrení, ktoré posilňujú transparentnosť tvorby verejných rozpočtov, odstraňovanie korupcie, alebo uľahčovanie prístupu k informáciám sa v podaní vlády stali„obyčajnými úradníckymi projektami, bez relevantných výstupov a bez záujmu ministrov“.

www.ipolitika.sk

Tvrdí, že vláda chce naopak, prístup k informáciám pripravovanou úpravou zákona o prístupe k informáciám obmedziť a pripravuje si na tento krok dlhodobo pôdu. „Pýtam sa teda, myslíte to s otvorenosťou vážne? Zasadla za vašej vlády aspoň raz Rada pre otvorené vládnutie? Existuje vôbec? Kedy spustíte barometer otvorenosti inštitúcií? Prečo tolerujete, keď sa nedodržiava zverejňovanie zmlúv?“ pýta sa Žitňanská.
Vyjadrila aj k svojmu nástupcovi, ministrovi Borecovi.

„Je pre mňa sklamaním. Mlčal tam, kde mal zaujať principiálne profesionálne stanovisko. Bol aktívny tam, kde nemal. Nič neurobil tam, kde je najvyšší čas konať.

Nielenže neprišiel so žiadnou novou zásadnou ideou v prospech zvyšovania dôveryhodnosti súdnictva, ale nie je schopný dokončiť ani už rozbehnuté projekty. Zanechala som mu napríklad k dispozícii spracovaný projekt a 3,1 mil. EUR nenávratnej pôžičky zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu na zabezpečenie nahrávaní súdnych pojednávaní a elektronický súdny spis. Tvrdí však, že nahrávanie súdnych pojednávaní nie je možné, lebo nemá na to v rozpočte peniaze. Pýtam sa teda, kde skončilo 3,1 mil EUR? Prečo počúvam už rok slabé výhovorky, prečo sa veci nedajú namiesto vymenúvania krokov, ktoré sa už urobili? Elektronizácie justície je pritom podstatným nástrojom zrýchlenia súdnych konaní, ako aj znižovania priestoru pre korupciu,“ uviedla  bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>