Jaroslav Paška: Nemorálny model záchrany bankrotujúcich štátov

www.ipolitika.sk

Slovenský europoslanec za Slovenskú národnú stranu (SNS) a podpredseda poslaneckej frakcie EFD group v Európskom parlamente (EP) kritizoval v Štrasburgu prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho za diletantstvo a nemorálny model záchrany bankrotujúcich štátov.

„Ako by ste prosím, vážený pán prezident Draghi, vysvetlili občanom mojej krajiny, že sa majú zo svojej životnej úrovne uskromňovať na to, aby zo svojich peňazí prispievali na udržanie životnej úrovne napríklad až šesťkrát bohatších občanov Cypru?,“ položil otázku J. Paška vo svojom vystúpení v Európskom parlamente, a kriticky sa vyjadril aj k práci Draghiho finančných expertov pri určovaní objemov potrebnej finančnej pomoci bankrotujúcim štátom eurozóny a vytváraní mechanizmov jej prerozdelenia na veriteľské štáty. Mario Draghi prišiel do europarlamentu v Štrasburgu obhájiť Výročnú správu Európskej centrálnej banky.

www.ipolitika.sk

„Jednou z hlavných úloh Európskej centrálnej banky je udržiavanie finančnej stability Únie a dohľad nad spoločnou menou – euro. Odborníci ECB sa preto podieľajú aj na výpočtoch výšky potrebnej finančnej pomoci pre zadlžené krajiny, poskytovanej z Európskeho stabilizačného mechanizmu,” uviedol k práci Európskej centrálnej banky J. Paška a dodal: ,,Ukazuje sa, že ozdravné programy, ani pôvodne vypočítané úrovne finančnej pomoci nestačia na vyriešenie problémov postihnutých krajín. Požiadavky na ďalšiu a ďalšiu finančnú pomoc prichádzajú nie len z Grécka, či Portugalska, ale už aj z Cypru.” Jaroslav Paška zdôraznil, že občanov krajín poskytujúcich pôžičky začína znepokojovať skutočnosť, že kompetentné inštitúcie Trojky opakovane podhodnocujú objemy finančnej pomoci pre tieto krajiny a následne dodatočne navyšujú tieto hladiny. ,,Občania sa preto právom pýtajú, či ide o diletantizmus ekonómov pôsobiacich v týchto inštitúciách, alebo cieľavedomé klamanie verejnosti.” Podľa Jaroslava Pašku legitímnou otázkou, ktorá má po zverejnení „Správy o stave majetku obyvateľov eurozóny“ aj kvantifikovaný základ, je tiež otázka, etiky aplikovaného modelu poskytovania pomoci.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>