Ján Figeľ: Ústavný súd musí riešiť veci sám, nie s barličkou Smeru

www.ipolitika.sk

Ľudová platforma odmieta vládny návrh zákona o organizácii Ústavného súdu SR, ktorým chce vyriešiť patovú situáciu na ústavnom súde v súvislosti s procesom voľby generálneho prokurátora. Ako povedal dnes na tlačovej besede po rokovaní platformy predseda KDH Ján Figeľ, ústavný súd sa cez predsedníčku vyjadril, že vie situáciu riešiť, a to bez legislatívnej intervencie vlády.

„Očakávam, že to naplní bez politických hier a barličiek Smeru,“ povedal s tým, že odmietajú návrh vlády zasiahnuť do prebiehajúceho konania. Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša riešiť zmenou zákona spor, ktorý prebieha na ústavnom súde je nemysliteľné. To nie je podľa neho snaha zmeniť fungovanie na ústavnom súde, ale zabrániť, aby sa Jozef Čentéš stal generálnym prokurátorom.
www.ipolitika.sk
Vláda sa rozhodla novelizovaním zákona o organizácii Ústavného súdu SR vyriešiť patovú situáciu na ústavnom súde, ktorá vznikla v súvislosti s procesom voľby generálneho prokurátora. Uplatňovať sa bude doktrína nevyhnutnosti vyplývajúca z tzv. Bangalórskych princípov správania sa sudcov. Doktrína umožňuje pojednávať a rozhodovať vo veci sudcovi, ktorý by bol inak vylúčený, lebo ak by sa tak nestalo, viedlo by to k nespravodlivosti, respektíve odopretiu spravodlivosti. Kabinet v stredu schválil novelu zákona, ktorá doktrínu zavádza. Návrh zákona na rokovanie vlády predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Ústavný súd SR čelí situácii, do ktorej sa dostal po námietkovej vojne, keď Jozef Čentéš a prezident republiky Ivan Gašparovič postupne namietali zaujatosť jednotlivých sudcov. Ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová ostala jediná, voči ktorej ani prezident, ani Čentéš nevzniesli námietku.
Zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>