Ján Figeľ: SR by mala byť aktívna na príprave programu pre pomoc ľuďom v núdzi

www.ipolitika.sk

Slovensko by sa malo aktívnejšie zúčastňovať na tvorbe nového programu EÚ určeného na pomoc ľuďom v núdzi. Konštatoval to dnes v Bruseli podpredseda Národnej rady SR a predseda KDH Ján Figeľ, ktorý o tomto programe rokoval s predstaviteľmi rezortu Európskej komisie (EK) pre sociálne záležitosti a začlenenie komisára Lászlóa Andora. Figeľ v rozhovore pre TASR pripomenul, že program pomoci pre ľudí v núdzi je tradičnou a dlhodobou súčasťou poľnohospodárskej politiky únie. Priznal, že niektoré členské krajiny, ako napríklad Nemecko či Švédsko, tento program označili ako nenáležitý. 

V súčasnosti Európska komisia pripravuje novelizáciu právneho základu tejto regulácie, pričom už je známe, že program pomoci pre ľudí v núdzi bude v budúcom programovom období (2014-2020) spadať pod komisára pre sociálne záležitosti a začlenenie.Právna báza by mala byť schválená do jesene tohto roku, po ukončení prebiehajúcich debát o viacročnom finančnom rámci. V návrhu komisie je rezerva 2,5 miliardy eur pre tento program, ktorý však bude v sociálnej agende rozšírený o nové prvky.

Som presvedčený, že je v záujme Slovenska, aby bol tento program vylepšený a efektívne využívaný pre potreby slovenských občanov,” povedal Figeľ. A spresnil, že obnovený program by sa nemal týkať len pomoci vo forme potravín, ale aj vo forme ošatenia a celkovej podpory inklúzie najmä vo vzťahu k sociálne slabším rodinám, deťom a bezdomovcom. Prvý slovenský eurokomisár zároveň upozornil, že na domácej politickej scéne by sa už nemala opakovať skutočnosť, že Slovensko nebude súčasťou tohto programu, na ktorý prispieva každý Slovák ako európsky daňový poplatník.

www.ipolitika.sk

V rokoch 2012-2013 občania SR nemali a nebudú mať úžitok z tohto programu, údajne vinou úradníckej chyby. Figeľ upozornil, že Slováci naposledy v roku 2011 mali prospech z tohto programu, keď okolo pol milióna občanov krajiny dostalo potravinovú pomoc v objeme päť miliónov eur. ”Je to významná pomoc. Osobitne v rokoch krízy je citlivá pre sociálne odkázaných ľudí,” konštatoval Figeľ.

Slovensko sa podľa slov podpredsedu NR SR musí dobre pripraviť na podmienky nového programu, čo znamená súčinnosť a spoluprácu aj s mimovládnymi a charitatívnymi organizáciami, aby tieto spolu so Slovenskou potravinovou bankou boli kompatibilné s pravidlami nového programu EÚ zameraného na pomoc pre ľudí v núdzi. ”Tu politikárčenie nepomáha, skôr škodí. To, čo potrebujeme, je zodpovedná práca na programe, ktorý teraz Európa vylepšuje a Slovensko by malo byť v strede tohto procesu,” upozornil Figeľ.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>