Ján Figeľ: Do Devína som prišiel ako politik, kresťan a syn

www.ipolitika.sk

Na dnešnej gréckokatolíckej liturgii v bratislavskom Devíne konanej pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na naše územie a 150. výročia vzniku Matice slovenskej (MS) reprezentoval politikov podpredseda Národnej rady (NR) SR Ján Figeľ, podpredseda bratislavského VÚC Martin Berta (obaja KDH), macedónsky veľvyslanec na Slovensku Gjorgji Filipov, zástupcovia veľvyslanectiev Ruska, Bulharska a Srbska a ako hostiteľ predseda MS Marián Tkáč.

“Mám aj osobný dôvod, prečo som tu. Moja mamka bola gréckokatolíčka. Pred rokom odišla. Som presvedčený, že odkaz otcov a matiek by mal žiť cez náš osobný vzťah, cez vieru a kultúru,” povedal pre TASR Figeľ, ktorý sa na slávnosti v Devíne zúčastnil aj vlani, na jej prvom ročníku.

“Je viacero dôvodov, prečo som tu. Jeden je cyrilo-metodský, keďže misii dvoch solúnskych bratov vďačíme za integráciu s kresťanskou Európou v plnom slova zmysle. Znamená jednotu a zároveň rozmanitosť. Tak, ako sa podarilo uchovávať odlišnosti slovanských národov, tak zároveň patrili do spoločenstva, ktoré dnes stále viac definuje spoločnú Európu,” povedal.

“To druhé je kresťanská inšpirácia, ktorá je základom pre hodnotovú politiku,” zdôraznil Figeľ.
Na liturgii sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí nielen zo Slovenska. Pri kladení vencov k Pamätníku sv. Cyrila a sv. Metoda odmietol macedónsky veľvyslanec tlmočenie a predniesol ho v rodnom jazyku s odôvodnením, že Slovania si porozumejú aj bez prekladu. Zožal za to potlesk všetkých prítomných. “Som rád, že je tu veľa ľudí z východu aj západu Slovenska, že sú tu zástupcovia iných národov, pretože to potvrdzuje spolupatričnosť a aktuálnosť cyrilo-metodskej tradície,” reagoval Figeľ.Pripomenul, že v máji vyjde pamätná eurominca s Cyrilom a Metodom. “Aj so svätožiarami a páliom, ktoré boli na jeseň rozporované, bude kolovať po celom svete, nielen po Európe. Je to rukolapný dôkaz toho, že naša identita a európska minca je vyjadrením európskej rozmanitosti, ale zároveň jedného spoločenstva,” dodal. Na otázku, prečo z kresťanskodemokraticky orientovaných poslancov NR SR prišiel na liturgiu len on, Figeľ reagoval, že tradícia týchto slávností je relatívne mladá. “Rád by som ju videl ako tradíciu. Gréckokatolícka cirkev bola na Slovensku roky utláčaná, bola likvidovaná. Dnes prežíva roky obnovy a revitalizácie. Verím, že si to všimnú aj tí, ktorí sú v politike,” podčiarkol.

www.ipolitika.sk

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na naše územie a 150. výročia vzniku Matice slovenskej sa dnes a v nedeľu 28. apríla koná Národná slávnosť na Devíne.

O 10.30 h ju v Kostole sv. Kríža otvoril gréckokatolícky katedrálny zbor Kyrillomethodeon z Bratislavy. Nasledovala slávnostná archijerejská sv. liturgia, ktorej predsedal prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak a homíliu predniesol bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Liturgiu spevom sprevádzal zbor Kyrillomethodeon.
Po sv. liturgii sa konalo kladenie vencov k Pomníku sv. Cyrila a sv. Metoda a k Pamätnej tabuli Antona Bernoláka. Nasledovalo kladenie vencov k Pamätníku železnej opony a Pamätnej tabuli Ľudovíta Štúra.
Popoludní sa uskutoční pochod na hrad Devín, kde odznejú príhovory predsedu Matice slovenskej Mariána Tkáča a podpredsedu bratislavského VÚC Martina Bertu. Sobotňajší program uzavrie dramatické pásmo o solúnskych bratoch Dúšok živej vody.
V nedeľu 28. apríla program národnej slávnosti vyvrcholí o 11.00 h v Kostole sv. Kríža v Bratislave-Devíne ekumenickou bohoslužbou na oslavu vierozvestov.
Zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>