Boj o ovládnutie prokuratúry SMER nevzdáva. Čentéša chcú odstaviť zaujatým senátom

www.ipolitika.sk

„Zrýchlené legislatívne konanie by bol jasný dôkaz, že ide o naplánované dokončenie mocensko-politickej hry Smeru a prezidenta Gašparoviča o ovládnutie generálnej prokuratúry. Zásah do prebiehajúcej veci Dr. Čentéša je neprípustný a preto vyzývam Smer, ak taký zámer má, nech od neho ustúpi,“ vyhlásila šéfka poslaneckého klubu za SDKÚ-DS, Lucia Žitňanská.

Zatiaľ potvrdený plán pre NR SR
Predseda Pavol Paška zvolal na utorok mimoriadne zasadnutie parlamentu. Poslanci by na ňom mali prerokovať tri zákony, ktoré parlamentu na opätovné prerokovanie vrátil prezident Ivan Gašparovič ( – novelu zákona o poľovníctve, zákon, ktorým sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme a novelu zákona o ochrane osobných údajov.)

Slovo premiéra?
Sú tieto tri zákony naozaj dôvodom, pre ktorý v nedeľu poobede prišli poslancom NR SR emailom pozvánky na zasadnutie parlamentu, ktoré má byť v utorok o 13:00? Alebo je za tým niečo iné?

Podľa nepotvrdených správ by vláda SR mala na utorkové zasadnutie parlamentu posunúť aj novelu zákona o organizácii Ústavného súdu. Chce ňou zmeniť rokovací poriadok Ústavného súdu tak, aby v “kauze Čentéš” po 7 námietkach prezidenta Gašparoviča a 5 námietkach docenta Čentéša definitívne rozhodol prvý senát Ústavného súdu.

Ide pritom o tú istú právnu normu, o ktorej premiér Fico ešte v stredu po rokovaní vlády tvrdil, že “prerokuje sa v obyčajnom konaní, žiadne zrýchlené konanie nebude, pôjde to normálne do prvého čítania na májovú schôdzu”.

Účelový ťah alebo je všetko inak?
„Premiéra Fica aj poslancov za stranu SMER chcem varovať, aby sa do takéhoto  dobrodružstva nepúšťali. Pokiaľ chcú vyriešiť situácie, akoby sa mal Ústavný súd v budúcnosti rozhodovať, ak sa námietkami účastníkov konania zablokuje väčšina jeho sudcov, dá sa o nich detailne hovoriť s ústavnými právnikmi.“ uviedla L.Žitňanská.

www.ipolitika.sk

„Dnes je ale podstatné to, že na Ústavnom súde prebieha konanie v “kauze Čentéš” a parlament by týmto spôsobom zmenil pravidlá prebiehajúceho konania. To je  neprístupné. Jednalo by sa o priamy politický zásah do činnosti Ústavného súdu a bol by to zároveň ďalší dôkaz, že SMER a prezident Gašparovič hrajú v zhode mocensko-politickú hru o ovládnutie generálnej prokuratúry,“ pokračovala v kritike Žitňanská.

Premiér Fico v stredu po rokovaní vlády uviedol, že “Ústavný súd musí nájsť nejaké riešenie a keď nevie nájsť riešenie Ústavný súd, musí ho hľadať s ostatnými zložkami štátnej moci.” Do dnes však Ústavný súd nepovedal, že by vzniknutú situáciu nevedel vyriešiť. Žitňanská pokračovala v argumentácii: „Vôbec som predtým nepočula ani z úst predsedníčky Ústavného súdu alebo niektorého z jeho sudcov, že najlepším riešením zablokovania súdu by bolo zákonom zmeniť rokovací poriadok a nechať vo veci rozhodnúť pôvodný senát. Veď tento senát bol jediný, o ktorom Ústavný súd už legitímne rozhodol, že je vo veci zaujatý.“

Väčšina ústavných právnikov sa po oznámení avizovaného riešenia zhodla na tom, že pokiaľ by v parlamente bola v tomto znení novela zákona o organizácii Ústavného súdu schválená, zvyšuje šance Jozefa Čentéša uspieť na Európskom súde v Štrasburgu. Celú kauzu by to tak ešte viac predĺžilo.

„Ja aj moji kolegovia z opozície sa zhodujeme na tom, že zablokovanie Ústavného súdu námietkami musí vyriešiť Ústavný súd sám. Prípadný pokus strany SMER schváliť na utorňajšom zasadnutí NR SR novelu zákona o organizácii Ústavného súdu bude neprípustným politickým zásahom do činnosti Ústavného súdu, ktorý nezostane na našej strane bez odozvy“
.

„Rada by som verila, že tieto informácie sú len šumy, a v utorok budeme rokovať len o návrhoch zákonov vrátených prezidentom,“ uzavrela L. Žitňanská.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>