Anna Záborská: Nariadenie o demografickej štatistike poškodí Slovensko

www.ipolitika.sk

“Záujmy slovenských občanov pracujúcich a žijúcich v zahraničí nebude mať od budúceho roku kto zastupovať v Rade EÚ. Podľa prijatého nariadenia o demografickej štatistike budú zarátaní medzi obyvateľov štátu, v ktorom momentálne žijú. Keďže však nemôžu voliť v parlamentných voľbách, vláda hostiteľského štátu nebude zastupovať ich záujmy na pôde EÚ, hoci vďaka nim získa väčšiu váhu,” uviedla europoslankyňa Anna Záborská po dnešnom hlasovaní pléna Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Od 1. novembra 2014 sa začne v Rade EÚ uplatňovať nový systém hlasovania známy ako tzv. hlasovanie dvojitou väčšinou. Na prijatie návrhu sa budú vyžadovať dva typy väčšiny: väčšina členských štátov (aspoň 15) a väčšina celkového počtu obyvateľstva – štáty tvoriace túto väčšinu musia zastupovať najmenej 65 % celkovej populácie EÚ. Parlamentom prijatý návrh nariadenia povedie podľa slovenskej europoslankyne k oslabeniu vplyvu tých členských štátov, ktorých občania odchádzajú za prácou do zahraničia, na dianie v Európskej únii. To sa negatívne dotkne nielen Slovenska, ale ďalších nových členských štátov.

www.ipolitika.sk

“Článok 4 nariadenia o demografickej štatistike považujem za výsmech demokracie. Jedným dáva moc bez mandátu voličov, zatiaľ čo tým, ktorí tento mandát majú, moc berie. Chcela by som preto vyzvať slovenskú vládu, aby urobila všetko pre vypustenie článku 4 z tohto nariadenia,” zdôraznila Záborská.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>