V. Novotný: VŠZP staré sľuby nesplnila, namiesto toho dáva nové

www.ipolitika.sk

Čakacie zoznamy vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, napriek sľubu zo septembra 2012, neklesli na nulu. Naopak, štátna poisťovňa mala ku koncu roka na čakacích zoznamoch viac pacientov.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, podľa jej údajov, evidovala ku koncu decembra na čakacích zoznamoch takmer 8.000 poistencov, podľa predbežných údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou to bolo dokonca 16.000.

Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný hovorí: “ Aj keď dnes generálny riaditeľ relativizuje toto číslo – dokazuje to len skutočnosť, aký neporiadok je v čakacích zoznamoch. Nič to ale nemení na fakte, že ešte v septembri minulého roka dal riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP) verejný prísľub, že do konca roka zredukuje počet jej poistencov na čakacích zoznamoch z vtedajších 6 706 na nulu. Štátna poisťovňa teda nielenže nesplnila svoj sľub, naopak, jej čakacie zoznamy sa zväčšili.“

Vo všetkých zdravotných poisťovniach, podľa údajov ÚDZS, čakalo na konci roka na plánovanú zdravotnú starostlivosť niečo menej ako 20 tisíc pacientov, a to sa evidujú len pacienti čakajúci v 6 skupinách diagnóz a výkonov: (1) operácie bedrových kĺbov, (2) srdca, (3) umelej šošovky, (4) rázštepu pery a podnebia, (5) mamografické vyšetrenie a (6) liečbu rádioaktívnym jódom.

www.ipolitika.sk

Podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný hovorí: „Pacienti však dnes čakajú mesiace až roky na množstvo ďalších plánovaných operácií v nemocniciach, ktoré evidujú len nemocnice a neplatia pre nich žiadne pravidlá.“

Ako ukázal prieskum v lete 2012, čakanie na niektoré operácie sa na Slovensku neraz pohybuje v rádoch rokov. Sú nemocnice, kde sa čaká až 3 – 4 roky na operáciu bedrových kĺbov.
Na februárovej schôdzi NR SR V. Novotný predložil  poslaneckú novelu Zákona o zdravotných poisťovniach 581/2004 s cieľom riešiť neuspokojivý stav s čakaním pacientov na plánovanú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach.

Viliam Novotný: „Navrhol som maximálnu čakaciu lehotu na plánovanú zdravotnú starostlivosť v nemocniciach – 12 mesiacov a dosť. Ako aj jasné a kontrolovateľné pravidlá na čakanie s tým, že ak ZP nezabezpečí pacientovi zdravotnú starostlivosť do 12 mesiacov, musí pacientovi preplatiť túto zdravotnú starostlivosť kdekoľvek v EÚ.“

Tento návrh nezískal podporu poslancov SMERu. „Ale aké je riešenie Ministerstva zdravotníctva SR a VŠZP? Znovu len sľubovať nesplniteľné?“ pýta sa podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>