Robert Fico na summite V4 vo Varšave

www.ipolitika.sk

Na summite V4 vo Varšave sa okrem premiérov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska zúčastnila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident François Hollande. Najdôležitejšími témami rokovania preto boli konkurencieschopnosť v Európe, budúcnosť Hospodárskej a menovej únie či využitie budúceho viacročného finančného rámca na riešenie súčasnej zložitej ekonomickej situácie v Európe.

Európska rada nedávno schválila viacročný finančný rámec EÚ na roky 2014 až 2020. Predstavitelia V4 pri ťažkých rokovaniach o rozpočte zaujali spoločný postup, čím sa im podarilo presadiť svoje priority predovšetkým pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov. Opätovne sa ukázalo, že ak tieto krajiny držia spolu, dokážu riešiť ekonomické problémy a ich hlas v Európskej únii znie silnejšie. „Musíme byť teraz spolu aj pri presviedčaní poslancov Európskeho parlamentu, aby pochopili, že krehká dohoda o rozpočte EÚ na roky 2014 až 2020 je výsledkom neuveriteľne ťažkých kompromisov a je to najlepšie, čo Európska rada môže ponúknuť Európskemu parlamentu,” povedal predseda vlády SR Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Hospodárska kríza v Európskej únii stále nie je zažehnaná. Tempo konsolidácie verejných financií je nastavené veľmi prísne. Robert Fico však zdôraznil, že Slovensko svoj záväzok dodrží a v roku 2013 deficit neprekročí tri percentá HDP. Podľa jeho slov je však v krajinách, kde sú nízke mzdy a nízke dôchodky konsolidácia verejných financií veľmi bolestivá. “Rovnako tvrdíme za Slovensko, že spôsob, akým sa konsolidujú financie, ide proti hospodárskemu rastu,“ povedal slovenský premiér, ktorý považuje za legitímne otvorenie otázky tempa konsolidácie verejných financií. „Považujem za legitímne, aby sa aj v roku 2014, aj neskôr otvorila otázka tempa konsolidácie verejných financií, ale len za podmienky, a vtedy sa Slovensko na tejto diskusii zúčastní, že by platili pravidlá, ktoré sa budú týkať všetkých členských štátov eurozóny a nebudú z toho žiadne výnimky,“ podčiarkol.

ÚV SR

Zdroj: strana-smer.sk

 

 

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>