Rafael Rafaj: Šikanovanie dôchodcov RTVS by mal odstrániť zákon

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) chápe rozhorčenie aj neistotu dôchodcov, invalidov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, pre ktorých posielanie dokladov verejnoprávnemu Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) na uplatnenie zákonnej úľavy z poplatku za služby verejnosti predstavuje byrokratickú aj reálnu záťaž.

SNS reaguje na problémy dôchodcov a postihnutých osôb s vybavovaním si zliav z koncesií, pretože podľa nového zákona doklady musia doručiť priamo RTVS.

Zo strany štátu ide o neodôvodnenú šikanovanie občanov, ktorí už raz mali zľavu odsúhlasenú, aby úľavu museli podľa novej právnej normy opätovne doložiť listinami. Ak kompetentným – vedeniu RTVS, rezortu kultúry a poslancom – záleží na dotknutých ľuďoch, riešenie spočíva v novelizácii zákona tak, aby sa bremeno dokazovania prenieslo z občana na štát a povinnú výmenu informácií medzi príslušnými štátnymi inštitúciami a RTVS.

www.ipolitika.sk

Predĺženie lehoty vedením RTVS podľa SNS systémovo problém nerieši, len ho odďaľuje. Ak problém vznikne, ústavní činitelia by mali okamžite prejaviť súčinnosť v legislatívnej iniciatíve, aby občania vedeli, že štát, politici a úradníci sú tu pre nich a nie naopak. V tejto súvislosti SNS navrhuje systémové riešenie v prijatí zákona o povinnej súčinnosti orgánov štátnej a verejnej správy tak, aby automaticky odbremeňovali zbytočnú byrokraciu a šikanovanie občana výmenou povinných údajov. Ak štát minul miliardy na elektronizáciu štátnej a verejnej správy, mali by komfort odbremenenia cítiť najmä občania. Podľa SNS Slovensku rovnako chýba generálny zákon o verejnoprávnych inštitúciách, na ktorom poslanci za SNS v minulosti pracovali.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>