Premiéri SR a Poľska podporujú spoločnú kandidatúru na ZOH

www.ipolitika.sk

Na východe Slovenska , v Poprade sa konalo pracovné stretnutie predstaviteľov slovenskej a poľskej vlády. Premiéri diskutovali predovšetkým o spoločnej kandidatúre mesta Krakov a Slovenskej republiky na organizovanie zimných olympijských hier v roku 2022.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico zdôraznil, že kandidatúra prinesie našej krajine viacero pozitív. „Slovenská aj poľská vláda berú tento projekt mimoriadne vážne a vynaložia všetko úsilie na to, aby bol úspešný. Som presvedčený, že olympijské hry sú tou najlepšou reklamou pre obe krajiny,“ uviedol Robert Fico s tým, že nepôjde o žiadne megalomanské projekty. Neprajníkom, ktorí vláda vyčítajú negatívny vplyv na verejné financie odkázal, že ide o investície, ktoré budú mať využiteľnosť aj po skončení olympiády. „Čo je na tom zlé, že v stredisku Jasná postavíme nové parkovisko alebo vybudujeme cestné prepojenia s Poľskom, ktoré využijú ľudia aj potom, keď sa olympiáda skončí? My nejdeme stavať žiadny tunel popod Tatry,”skonštatoval premiér. Poľský premiér Donald Tusk dodal, že sa na stretnutí dohodli, aby sa na oboch stranách maximálne kriticky pozerali na investície súvisiace s olympiádou. „Jednoducho dáme na to len tie peniaze, ktoré sú nevyhnutne potrebné,” uviedol Donald Tusk.

Slovenský premiér informoval o tom, že mnohé investície sa budú realizovať postupne do roku 2022 a v oblasti infraštruktúry pôjde o nevyhnutné investície, ktoré by bolo v budúcnosti aj tak potrebné realizovať.  „Vieme, že mnohí skloňujú v tomto prípade slovo kríza, ale to máme len tak sedieť a čakať kým prejde? To nemáme myslieť na budúcnosť?  Máme odignorovať šance, ktoré máme? “, pýtal sa R. Fico.

Ako najväčšie pozitíva označil premiér šancu pre rozvoj krajiny, jeho cestovného ruchu a vytváranie nových pracovných miest. Zdôraznil, že Slovensko nikdy nemalo a dlho nebude mať takú šancu, ako má na usporiadanie olympijských hier v tomto prípade.

www.ipolitika.sk

Spoločnú kandidatúru vníma pozitívne aj splnomocnenec vlády pre šport Dušan Galis. Pre agentúru TASR uviedol, že olympiáda v Tatrách by pre Slovensko znamenala okrem spoločenského aj obrovský športový profit do budúcnosti. „Pre deti, ktoré by sa s rodičmi prišli pozrieť na olympiádu, by bolo veľkým zážitkom vidieť tých najlepších a zároveň by to bola pre ne ohromná motivácia napodobňovať športové idoly.”

Na spoločnom rokovaní sa hovorilo aj o energetickej bezpečnosti. „V tejto oblasti zvýrazňujem predovšetkým potrebu severo-južného plynového prepojenia, kde očakávame, že v júni 2013 by mohla byť podpísaná dohoda o výstavbe takéhoto prepojenia,” uviedol v tejto súvislosti  Robert Fico. Predseda slovenskej vlády upozornil, že napriek záujmu byť strategickými partnermi nemajú obidve krajiny k dispozícii vyhovujúcu dopravnú infraštruktúru, ktorá by ich spájala. „Aj preto je kladený veľký dôraz na ministrov dopravy obidvoch krajín, aby predložili veľmi jasný vecný plán, v akom období budeme môcť konštatovať, že to nevyhnutné, čo má medzi Poľskom a Slovenskom v oblasti dopravy existovať, bude zabezpečené,” zdôraznil. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek na stretnutí rokoval so svojím poľským kolegom Sławomirom Nowakom aj o prepojení SR a Poľska diaľnicou D3 od Žiliny smerom k poľskej hranici. “V najbližších troch rokoch plánujeme rozostavať všetky úseky na tejto diaľnici, momentálne sú vyhlásené súťaže na dva úseky,” zdôraznil minister dopravy. „Kritický úsek Svrčinovec – Skalité, kde súčasná cesta nie je uspôsobená na kamióny, by mali vodiči využívať už v roku 2016,” dodal.

Premiér zdôraznil, že obidve krajiny majú rovnaký názor na zahraničnú politiku, sú proeurópsky orientované a postupujú pri dôležitých témach spoločne.
Na rokovaní vlád Slovenskej a Poľskej republiky sa zišli okrem premiérov aj ministri oboch vlád. Za slovenskú vládu boli prítomní ministri Miroslav Lajčák, Ľubomír Jahnátek, Ján Počiatek, Peter Žiga, Dušan Čaplovič a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Pavol Pavlis.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>