Pavol Zajac: Funkcia vicepremiéra pre investície je zbytočná

www.ipolitika.sk

Zajac vo svojom vystúpení kritizoval zámer vlády presunúť koordináciu eurofondov z ministerstva dopravy na úrad vlády, o ktorej hovorí novela tohto zákona. 

Funkcia podpredsedu vlády SR pre investície, ktorú zastáva Ľubomír Vážny (Smer-SD), je podľa opozičného poslanca za KDH Pavla Zajaca zbytočná. ”Je vymyslená kvôli jednému človeku, pre jednu finančnú skupinu, ktorá stojí za stranou Smer,” vyhlásil dnes Zajac v Národnej rade (NR) SR v rozprave pri druhom čítaní návrhu novely kompetenčného zákona.

Zajac vo svojom vystúpení kritizoval zámer vlády presunúť koordináciu eurofondov z ministerstva dopravy na úrad vlády, o ktorej hovorí novela tohto zákona. Zároveň majú kompetencie nad eurofondami prejsť aj na vicepremiéra Vážneho. Podľa Zajaca však takéto presuny riadeniu eurofondov neprospievajú.

Vážny pritom podľa jeho slov mohol už počas svojho pôsobenia na ministerstve dopravy za prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) preukázať, aký “obrovský záujem mal o čerpanie eurofondov”. Vyčítal mu najmä to, že rýchlostnú cestu R1 medzi Nitrou a Banskou Bystricou staval formou PPP projektu, hoci ju mohol financovať z eurofondov. “Bol to najlepšie pripravený projekt na stavanie z eurofondov,” argumentoval Zajac.

www.ipolitika.sk

Minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD), ktorý novelu zákona parlamentu predkladá, Zajacovi oponoval.“Umiestnenie centrálnej koordinačnej jednotky na Úrade vlády je úplne najracionálnejším nastavením koordinácie eurofondov,” uviedol šéf rezortu dopravy. Nemyslí si totiž, že je zmysluplné, aby bola koordinácia eurofondov na akomkoľvek ministerstve, keďže ministerstvá samotné implementujú eurofondy.“Kto koordinuje, nemôže implementovať,” podotkol Počiatek.

V súvislosti s rýchlostnou cestou R1 oponoval Zajacovi tým, že sa robili analýzy, ktoré posudzovali výhodnosť financovania výstavby cesty cez PPP projekt alebo klasickým modelom. A vyšli v prospech PPP projektu.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>