Minister Kažimír zvláda konsolidáciu financií, venovať sa bude aj hospodárskemu rastu

www.ipolitika.sk

Rezort financií pod vedením Petra Kažimíra konsolidáciu zvláda, odteraz by sa mal viac sústrediť aj na opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. Uviedol to predseda vlády Robert Fico po kontrolnom dni na rezorte financií.„Rezort financií zvládol v roku 2012 a zvláda v roku 2013 kľúčovú úlohu, teda konsolidáciu verejných financií. Oceňujem, že minister vníma proces konsolidácie verejných financií nie iba ako technokratickú záležitosť, ale ako vec, ktorá sa týka života ľudí,“ dodal. Premiér zdôraznil, že Slovensko za rok 2012 dodrží plánovaný deficit na úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu aj napriek tomu, že predchádzajúca vláda zanechala nereálne ciele. 

Po zavedení konsolidačných opatrení by sa mal minister financií venovať podpore hospodárskeho rastu . Medzi plánované opatrenia patrí napríklad finančné posilnenie Slovenskej záručnej a rozvojovej banky, ktorého cieľom je zvýšenie objemu financovania pre malé a stredné podniky či samosprávy. Pokračovať by mal aj program JEREMY, ktorý tiež podporuje malé a stredné podniky, pričom finančne sa posilní aj EXIMBANKA SR. V tomto roku by mala celkovo podporiť najmä slovenský export sumou 3,9 miliardy eur.

Podľa premiéra do úvahy prichádza aj návrh, že zo všetkých eurofondov, ktoré Slovensko dostane v rokoch 2014 až 2020, sa vyčlení 5 %, teda takmer  810 miliónov eur. Peniaze majú byť využité na rôzne revolvingové nástroje.„Nechceme len nenávratne dávať finančné zdroje, ale chceme aj vytvárať inštitúcie, kde sa budú peniaze točiť,” argumentoval premiér.

Z nových zdrojov navrhuje MF vybudovať aj tzv. Slovenský fond na podporu rastu, ktorý by mohol lákať aj zahraničných investorov. Mohol by byť takisto súčasťou rôznych operácií, akou je napríklad odkúpenie podielu vo významnom energetickom podniku. Premiér uviedol, že by ho potešilo, keby došlo k posilneniu postavenia Štátnej pokladnice, ktorá by sa mala stať konkurencieschopnou inštitúciou voči komerčným bankám. Vyššie územné celky, samospráva a štátne podniky by tak mohli využívať jej služby namiesto spolupráce s komerčnými bankami. „Ak je štát schopný poskytnúť takéto podmienky tomuto sektoru, verím, že ľudia, podniky a vyššie územné celky pristúpia k tomu, že prejdú do Štátnej pokladnice,” vyhlásil Robert Fico.

Premiér avizoval, že plánuje zlepšiť výber daní a zefektívniť boj proti daňovým podvodom. Výber daní u nás bol vo februári 2013 než plánoval rozpočet na tento rok. „O 3 % viac už vyberáme na daniach, ako sú plánované príjmy z daní do štátneho rozpočtu. My máme v záujme vybrať radšej viac daní, nie zvyšovaním, ale tým, že je efektívnejší výber daní, ako pristupovať ku konsolidácii a prijímaniu opatrení,” povedal predseda vlády.

www.ipolitika.sk

Lepšie štatistiky zaznamenala aj daň z pridanej hodnoty, ktorej výber podľa ministra financií Petra Kažimíra klesal 10 mesiacov. Vo februári 2013 zaznamenal jeho rezort prvýkrát od apríla 2012 nárast celkového počtu daňových priznaní pri DPH a takisto pokles nadmerných odpočtov. „Pevne veríme, že v tomto trende budeme pokračovať, lebo to by bol náznak obratu, ktorý tak všetci potrebujeme,” uviedol minister financií. Spoločne s premiérom hovorili aj o prípadnej špecializácii súdov na daňovú oblasť. „Chceme ďalej motivovať pracovníkov finančnej správy,” uviedol Robert Fico s tým, že jednou z možností je napríklad aj vytrhnutie zamestnancov finančnej správy zo systému štátnych zamestnancov s cieľom zlepšiť ich ohodnotenie.

Premiér po kontrolnom dni na rezorte financií zároveň potvrdil, že vláda už nechce ísť cestou zvyšovania daní, konkrétne DPH či priamych daní. Jedinou výnimkou je luxusný majetok. „Luxusný majetok môže byť v budúcnosti zdanený viac ako bežný majetok,“ skonštatoval R. Fico. Minister financií Peter Kažimír doplnil, že jednou z oblastí, ktorej sa chce rezort venovať, je napríklad oblasť zrážkovej dane. „Pripravujeme legislatívu, ktorá sa bude venovať zrážkovým daniam v prípade firiem, ktoré posielajú peniaze do daňových rajov, čiže v lete sa dozviete konkrétne návrhy a zasiahneme v tejto oblasti,” uviedol.

Predseda vlády vyzdvihol úlohu rezortu financií v zahraničnej oblasti. Pozitívnym signálom je podľa neho najmä zlepšenie hodnotenia udržateľnosti verejných financií na Slovensku Európskou komisiou. Tá po vlaňajších zmenách napríklad v dôchodkovom systéme totiž preraďuje Slovensko z vysoko rizikových krajín do skupiny krajín so stredným rizikom v oblasti udržateľnosti verejných financií. Úlohou rezortu financií v zahraničnej oblasti by podľa premiéra malo byť aj posudzovanie toho, či je integrácia v rámci Európy pre Slovensko prospešná a zaujímavá.

Minister Peter Kažimír po rokovaní s premiérom zároveň informoval, ako sa bude plátať vyše 360-miliónová diera v tohtoročnom rozpočte, ktorú avizoval už v predchádzajúcich týždňoch. Vyše 230 mil. eur pôjde z rezervy, ktorá vznikla výstupom ľudí z druhého dôchodkového piliera, takmer 70 mil. eur z vyšších dividend od SPP a SEPS a 59 mil. eur budú tvoriť rôzne škrty a úspory v rozpočtoch jednotlivých ministerstiev. Rezort financií okrem toho presunmi v rozpočte dokázal alokovať aj dodatočných 16 mil. eur, ktoré štát jednorazovo poskytne samosprávam na financovanie opravy výtlkov na cestách.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>