Minister Jahnátek pohrozil obchodníkom zatváraním predajní

www.ipolitika.sk

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek na dnešnej tlačovej besede poslal obchodníkom jasný odkaz: Koho chytíme, toho zavrieme. Reagoval tak na fakt, že kontroly obchodných sietí s potravinami vykonané začiatkom tohto roka ukázali nárast nedostatkov v porovnaní s predvianočným obdobím, a to až o 10 percent.

„Musím s poľutovaním konštatovať, že kontroly, ktoré sme zrealizovali za mesiac január a február 2013, vrátili tendenciu zlej manipulácie, zlej prepravy v obchodoch, naspäť do obdobia kontrol v lete 2012. Priemerné zhoršenie je približne o 10 %. Dôvody je ťažké hľadať, môže ísť o dopredávanie starých potravín nakúpených kvôli vianočným sviatkom,” povedal Ľubomír Jahnátek. „To, čo sme našli v obchodoch, je zlá vizitka našich obchodníkov, to, čo sme našli pri preprave, je zlou vizitkou importérov potravín. Chcem preto poslať odkaz našim potravinárom, že keď im v apríli 2013 nájdeme také nedostatky, aké sme našli v januári a februári tohto roku, tak budú takéto prevádzky jednoznačne zatvorené,” zdôraznil minister.

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy vykonali počas prvých dvoch mesiacov tohto roka celkovo 5 790 kontrol, z toho 194 mimo pracovného času kontrolovaných prevádzok. Potravinová Kobra realizovala 36 monitorovaní. „Najhoršie pri kontrolách dopadli malé a stredné predajne, ako aj hypermarkety, najmä v čase po tzv. bežnej pracovnej dobe. V malých predajniach sa vykonalo 2052 kontrol, pričom zlá kvalita sa zistila v 43,59 % prípadov. V obchodoch strednej veľkosti sa zistili nedostatky u 47,44 % kontrol a v hypermarketoch boli nedostatky až u 65,22 % kontrol,” spresnil šéf agrorezortu. Inšpektori objavili napr. tovar skrytý v znečistených prepravkách, či kuracie mäso ohlodané potkanmi.

www.ipolitika.sk

Najhoršie pri kontrolách skončilo CBA, ktoré malo celkovú nepodarkovosť na úrovni 29,05 %, nasledovalo Tesco s 27,78 % a Billa s 26,51 %.

Na prepravu potravín sa zameralo 7 celoplošných  kontrol, pričom bolo preverených vyše tisíc zásielok. Od apríla tohto roka začne platiť novela zákona o potravinách, ktorá umožní inšpektorom zvýšiť pokuty až na 5 000 000 eur, a tiež dočasne, alebo trvalo uzavrieť prevádzku. A to v prípade, ak kontrola odhalí plesnivý, zle označený, alebo neidentifikovateľný tovar, tovar po lehote spotreby, či hmyz, vtáky, prípadne hlodavce na predajnej ploche alebo v sklade.

Z hľadiska dodávateľských krajín najhoršie skončilo Poľsko (32,55% nedostatkov), nasleduje Maďarsko (9,91%), na treťom mieste sú slovenskí prepravcovia (9,84% nedostatkov). Z hygienického hľadiska bolo najhoršie Slovensko, najviac problémov s chýbajúcim označením mali výrobky z Poľska.

Minister Jahnátek má jasný odkaz aj pre slovenských prepravcov, ktorí sa podľa jeho slov spoliehajú na to, že k nim budú kontroly benevolentnejšie. „Upozorňujem ich. Ideme rovnakým metrom, či na zahraničného alebo slovenského dodávateľa či prepravcu a budeme aj rovnako postupovať a bez problémov zavrieme a zoberieme licencie aj prepravcom,” dodal minister.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>