Minister J. Richter podporí zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných

www.ipolitika.sk

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR plánuje do konca tohto roka pomôcť umiestniť na trhu práce 4000- 5000 dlhodobo nezamestnaných občanov. Financie vo výške 15 miliónov eur chce získať z eurofondov. Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, ktorý na tlačovej konferencii predstavil pilotný projekt umiestňovania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie na trhu práce.

„Máme záujem vrátiť do pracovného procesu ľudí, ktorí sú dva prípadne viac rokov evidovaní na úrade práce. Je najvyšší čas, aby sa títo ľudia opätovne vrátili do pracovného procesu, získali isté pracovné návyky,” povedal šéf rezortu práce.

Projekt je zameraný na dlhodobo nezamestnaných nad 24 mesiacov a nezamestnaných ľudí vo veku nad 50 rokov, mladých nezamestnaných a nezamestnaných občanov prepustených z organizačných dôvodov. „Je to istým spôsobom špecifický projekt, prostredníctvom ktorého by sme v maximálnej miere mali záujem vyňať z evidencie nezamestnaných do konca tohto roka 4 až 5-tisíc dlhodobo evidovaných nezamestnaných ľudí. Máme záujem, aby to neboli riešenia jednorazové ale systémové. Pre nás bude úspech, aby čo najväčšie percento z týchto ľudí trvalo zostalo v pracovnom pomere a opätovne sa nám nevrátilo do evidencie, “ spresnil Ján Richter.

www.ipolitika.sk

Umiestňovanie znevýhodnených nezamestnaných na trhu práce budú mať na starosti personálne agentúry aj mimovládne organizácie. Ministerstvo práce ich chce vybrať prostredníctvom verejného obstarávania, ktoré sa má začať ešte tento mesiac. „Ide nám o to pilotne overiť spoluprácu s neštátnymi poskytovateľmi služieb zamestnanosti a prepojiť a zintenzívniť túto spoluprácu s jediným efektom, a to pomôcť ľuďom bez práce zamestnať sa a udržať sa v zamestnaní čo najdlhšie,“ uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Rezort práce plánuje agentúry v projekte podpory zamestnávania motivovať tromi druhmi platieb. Platba vo výške 200 eur by mala agentúra od úradu práce dostať po predložení pracovnej zmluvy pre znevýhodneného uchádzača. Ďalšiu platbu vo výške 1500 eur poskytne úrad práce po 4 mesiacoch zamestnávania uchádzača. Po 12 mesiacoch udržania pracovného miesta dostane agentúra ďalšiu platbu, a to vo výške približne 1000 eur, diferencovane v závislosti od znevýhodnenia uchádzača.

Minister práce na tlačovej konferencii vyzdvihol výsledky projektu zameraného na zamestnávanie mladých do 29 rokov, ktorý sa začal realizovať v novembri minulého roka. „Projekt sa veľmi osvedčil, pretože k dnešnému dňu je 5 596  žiadaných miest zazmluvnených. Celkom prejavilo záujem 2 441 subjektov, v drvivej väčšine sú to malé firmy a živnostníci, o čo nám z hľadiska cielenia projektu v značnej miere aj išlo, aby sme oslovili malé a stredné podniky,“  uviedol J. Richter.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>