Kto si môže dovoliť kandidovať na prezidenta?

www.ipolitika.sk

V honbe za sledovanosťou si televízia Markíza v súzvuku s politológom Baránkom urobili srandu z človeka, ktorý sa „previnil” tým, že chce využiť svoje právo kandidovať na prezidenta našej krajiny.

Leonid Chovanec, ktorý je na invalidnom dôchodku, ohlásil včera médiám svoj záujem zúčastniť sa prezidentských volieb. Väčšinou to médiá prijali neutrálne. V diskusiách sa objavili anonymné príspevky, ktoré „si ho podali”. Je zvláštne, že tí istí ľudia, ktorí nadávajú na politikov, že ich denno denne okrádajú, sa s rovnakou, ak nie väčšou vervou obúvajú aj do každého, kto príde ako nový človek. Internetové a krčmové diskusie sú v tomto veľmi podobné.

Skutočným problémom je, ak sa k podobnému nízkemu a vulgárnemu hodnoteniu reality zníži televízne spravodajstvo. Kandidatúru Lea Chovanca, zosmiešnili obzvlášť urážlivým spôsobom. Najskôr naznačili, že motiváciou ku kandidatúre môžu byť peniaze, pretože Leo dostáva nízky dôchodok. Už to je taký tupý názor, že by s ním nepochodili snáď ani v miestnej krčme.

Potom prišla hviezdna chvíľa politológa Baránka. Ten skonštatoval, že k Leonidovi Chovancovi by sa nemal vyjadrovať politológ, ale psychiater. Nespochybňujem právo ktoréhokoľvek občana na vlastný názor, aj keď je urážlivý a najradšej by som ho žaloval. No pán Baránek vystupuje v pozícii politického analytika a človeka, ktorý sa živí prieskumami verejnej mienky.

www.ipolitika.sk

Každý kto sa v podobnej pozícii verejne vyjadruje je povinný zachovávať ideologickú a osobnú nestrannosť. Iba vtedy môže byť práca analytikov dôveryhodná. Pán Baránek citovaným výrokom odhalil nielen svoju ľudskú malosť, ale sa aj s definitívnou platnosťou diskvalifikoval ako profesionál. V normálnej krajine by po takejto hanebnosti a popretí princípu elementárnej nestrannosti nezískala jeho agentúra ani jednu objednávku na prieskum verejnej mienky.

Čo však chcel dosiahnuť redaktor Markízy, ktorý tento názor do reportáže zaradil?

Ľudia z médií sú už ako politici – odstrihnutí od reality. Leonid Chovanec sa rozhodol kandidovať aby mohol poukázať na problémy tejto krajiny. Veď aj jeho osud je príkladom toho, ako táto krajina nefunguje pre každého, ale len pre vyvolencov.

Napriek tomu ako sa k nemu štát zachoval po jeho dvoch mozgovým príhodách nezatrpkol. Práve naopak, snaží sa Slovensko zmeniť. Máte pravdu, nie je to žiadny ústavný právnik, neurochirurg, akademik alebo úšpešný podnikateľ. Nemá milióny na kampaň, nemá utajených sponzorov, nemá vilu na Slavíne a nie je ani celebritou. No už aj on vidí, ako na figu funguje táto krajina a chce s tým niečo urobiť. Forma, ktorú si zvolil, sa dá spochybniť, no jeho úmysel si zaslúži skôr obdiv.

On nie je ten, na kom by sme sa mali smiať. On je skôr ten, kto nastavuje každému z nás nepríjemne pravdivé zrkadlo. Jeho kandidatúra dáva otázku analytikom, novinárom, celebritám, podnikateľom, ústavným a iným právnikom a každému zdravému človeku: A čo si urobil ty preto, aby sa na Slovensku lepšie žilo?

Nie každý musí kandidovať vo voľbách. No možno by stačilo nepodrážať nohy tým, ktorí sa nato s úprimným úmyslom odhodlajú.

Zdroj: 99percent.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>