Július Brocka: Súbeh výsluhového dôchodku a práce vo verejnom sektore treba zrušiť

www.ipolitika.sk

Vojaci a policajti, ktorí poberajú predčasný výsluhový dôchodok, by nemali pracovať vo verejnej sektore. V čase krízy a vysokej nezamestnanosti tak totiž vzniká situácia, keď ich štát financuje dvakrát. Upozorňuje na to podpredseda KDH Július Brocka, pričom aj exministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) by osobne privítala, ak by sa súbeh poberania dôchodku a zárobku zrušil.

„Dnes existuje zákaz poberania predčasného dôchodku a príjmu zo zamestnania a predčasný dôchodca už dokonca nesmie ani pracovať na dohodu. Pritom tu však tolerujeme to, že niekto v relatívne mladom veku je poberateľom predčasného výsluhového dôchodku a zároveň je zamestnaný v štátnej alebo verejnej správe a poberá iný – a nie malý – príjem z tohto zamestnania. Toto považujem v dnešnej ťažkej situácii za luxus,“uviedol pre TASR Július Brocka.

Podotýka pritom, že jeho výhrady sa týkajú práce príslušníkov silových zložiek konkrétne v štátnej sfére. Pokiaľ sa vojak alebo policajt zamestná u súkromníka, nemal by to byť podľa neho problém.

www.ipolitika.sk

„Ja zastávam názor, že je potrebné zrušiť súbeh nároku na dôchodok a zárobok. Buď človek pracuje a zarába, alebo potom treba umožniť iné inštitúty pracovného pomeru tak, aby si aj dôchodca mohol popri dôchodku zarobiť nejakú sumu, aby mohol vylepšiť svoj príjem,“ komentovala Brockovu iniciatívu Tomanová. S podpredsedom KDH sa však rozchádza v názore, či je možné zamedziť prácu poberateľa výsluhového dôchodku v štátnej sfére. Podľa nej by totiž bolo zavedenie takéhoto kritéria diskriminačné.

Pokiaľ by sa však táto otázka otvárala, nemalo by to podľa nej byť počas prebiehajúcej rozpravy k vládnej novele zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov. O zmene by bola ochotná hovoriť len v prípade, že na nej bude zhoda na celom politickom spektre. „Dôchodkový systém nie je možné meniť každý rok,“ podčiarkla.

Novela zákona o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov rieši v prvom rade stabilizáciu ich osobitného sociálneho systému. To má zabezpečiť napríklad zmena, podľa ktorej by im nárok na výsluhový dôchodok vznikal o 10 rokov neskôr ako doteraz, teda po 25 rokoch štátnej služby.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>