Ján Figeľ: Novela o verejnom obstarávaní prinesie chaos

www.ipolitika.sk

Novelou zákona o verejnom obstarávaní vznikne podľa predsedu KDH Jána Figeľa viac chaosu ako osohu. Ako povedal dnes na tlačovej besede, ak by novela mala byť vo verejnom záujme, novelizácia by vyzerala inak. Pripomenul, že premiér Robert Fico sľúbil kontrolu verejného obstarávania opozícii. „Tak ako pri istotách, je tu opačný trend,“ konštatoval. Navrhované nové pravidlá otvárajú podľa Figeľa priestor pre korupciu a menej transparentnosti. Upozornil, že pôjde viac pre vyvolených. „To, že príde novela počas novelizácie, potvrdzuje, že to nie je normálne. Je to abnormálne. Na stole je veľká novela s pozmeňujúcimi 60 bodmi a v utorok pribudli ešte ďalšie dva,“ povedal. Z návrhu ministerstvo vnútra síce vypustilo názov strategická zákazka, ale tá je v zákone len premenovaná. „Rozširujú sa výnimky, čo vytvára podmienky pre nesúťažné prostredie. Slovensko to vracia mnoho rokov dozadu. KDH navrhne zákon vrátiť na prepracovanie,“ povedal.

www.ipolitika.sk

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka po schválení novely už nebude možné, aby sa uskutočnilo čo len jedno verejné obstarávanie bez toho, aby sa o tom nevedelo. Návrh podľa neho podstatne rozširuje zverejňovacie povinnosti. Ministerstvo vnútra tvrdí, že hlavným cieľom novely je dosiahnutie efektívnosti vynakladania verejných zdrojov, posilnenie súťažného princípu s dôrazom na záujem štátu, ako aj otvorenosť procesov verejného obstarávania a ochrana kvalitných a poctivých dodávateľov. Bude platiť prísny zákaz dodatkov k uzavretým zmluvám, ktoré by mali zvýšiť cenu, pričom podľa ministra vnútra schváliť dodatky bude môcť iba Rada ÚVO. Pôjde o druhostupňový orgán úradu, ktorý bude posudzovať odvolania proti rozhodnutiam o námietkach.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>