Europoslanec Mikolášik: Hodnota ľudského života nepodlieha módnym trendom

www.ipolitika.sk

“Európska únia si musí uvedomiť, že hľadaním kompromisov v otázke hodnoty ľudského života môže prísť o všetko a že cesta za život nepodlieha módnym trendom,” povedal dnes slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) v súvislosti s Týždňom za život v Európskom parlamente. Spolu s ďalšími europoslancami ho organizuje v Bruseli, kam prenáša aktuálnu diskusiu o ochrane života v týždni pred Dňom počatého dieťaťa. 

“Vždy bolo normálne vážiť si ľudský život ako najvyššiu hodnotu, ale dnes, keď sa zaň postavíme, obviňujú nás z toho, že sme nemoderní. Úcta k životu však nie je vecou trendov, ale základnej orientácie, ktorá rozhoduje o všetkom,” uviedol Mikolášik z pozície predsedu pracovnej skupiny pre bioetiku. Týždňom za život chce s kolegami pripomenúť, že ľudský život začína počatím a “nemožno ho zabíjať ani pod zámienkou liečby, ako je to v prípade výskumu embryonálnych kmeňových buniek. Naopak vhodnou a eticky prijateľnou alternatívou je výskum dospelých kmeňových buniek a kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, využitím ktorých možno navyše zlepšiť zdravotný stav pacientov pri viac než 70 chorobách,” dodal. V Bruseli Mikolášik spolu s kolegami opätovne zdôrazňuje, že v rámci Stratégie Horizont 2020 nesmie ísť na výskum embryií z európskeho rozpočtu ani cent.

www.ipolitika.sk

Týždeň za život je spoločnou iniciatívou pro-life europoslancov z rôznych krajín a od zajtra prinesie diskusie na viaceré témy. Okrem otázky financovania výskumu kmeňových buniek otvorí aj tému budúcnosti náhradného materstva, za ktorou stojí aj slovenská europoslankyňa Anna Záborská (EĽS/KDH). Diskusia nesie názov “Budúcnosť náhradného materstva: nová hospodárska kariéra založená na opustení dieťaťa a legalizácii obchodu so ženami?” Španielsky poslanec Jaime Mayor Oreja a Talian Carlo Casini (obaja EĽS) zasa pripomenú celoeurópsku občiansku iniciatívu “Jeden z nás”, ktorá žiada ukončenie financovania aktivít, pri ktorých dochádza k ničeniu ľudských embryí. Na Slovensku podpisy pod iniciatívu zbierajú neziskové organizácie Fórum života a Donum Vitae a verejne sa k nej pripájajú aj europoslanci Mikolášik a Záborská.

Týždeň za život sa koná už tretí rok. Odborné diskusie, menšie i väčšie podujatia v týždni pred Dňom počatého dieťaťa (25. marec) organizujú europoslanci v nadväznosti na svoje celoročné aktivity na pôde Európskeho parlamentu i v domácich regiónoch. Mikolášik priamo v Deň počatého dieťaťa poskytne finančnú podporu slovenským dobrovoľníkom na pro-life aktivity, o ktorú požiadali v rámci grantového programu Pomôžme dobru rásť.

Miroslav Mikolášik je jedným z trinástich slovenských europoslancov, už štyrikrát bol hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu, pôsobí v ňom od roku 2004.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>