Vzťah Trenčanov k mestu je na výbornú, kvalita života za tri

www.ipolitika.sk

O projekt Trenčín si Ty sa nezaujíma iba minimum občanov. Väčšina sa chce zapájať do plánovania mesta. Vyplýva to z verejného prieskumu „Čo namiesto jamy“, ktorého výsledky predstavili verejnosti 14. februára.

Do verejného prieskumu sa celkovo zapojilo 1174 ľudí. Z nich 180 malo trvalý pobyt mimo Trenčína, preto ich odpovede neboli do spracovania zahrnuté. Trenčanov sa zapojilo 994, z toho dotazník na internete vyplnilo 955 ľudí, ostatní odpovedali prostredníctvom mestských novín INFO. Zber dát trval od 22. januára do 13. februára.

Viac ako polovica potrebuje dôkaz

Ako už názov prieskumu napovedal, hlavná časť otázok sa týkala priestoru po jame pri bývalom Dome armády. Takmer tri štvrtiny Trenčanov jej príbeh pozná, jedna štvrtina má čiastkové informácie. S pôvodným zámerom vystavať na tomto mieste podzemné parkovisko s dvojpodlažnou budovou v dotazníku nesúhlasilo štyrikrát viac Trenčanov ako tých, ktorí súhlasili (78,7 percent považuje zámer za nesprávny, 19,3 percenta za správny).

O tom, že mesto chce využiť priestor po jame podľa požiadaviek občanov, počulo takmer 90 percent Trenčanov, 30 percent z nich nepozná podrobnosti. A či dôverujú, že sa tak stane? Viac ako polovica sa potrebuje presvedčiť, že vedenie mesta využije priestor podľa požiadaviek občanov. Verí tomu 33,7 percenta, neverí 10,9 percenta.

Zastavať miesto po jame? Nie.

Viac ako polovica Trenčanov sa k tomu, čo by malo byť na mieste jamy, chce vyjadriť (57,9%). Pomerne veľká skupina to nevylučuje (37%). Nechce sa vyjadriť iba 4,9 percenta. Väčšina na vyjadrenie svojej požiadavky preferuje internetovú komunikáciu, časť verejné zhromaždenia, časť chce hovoriť s predstaviteľmi.

Dve tretiny občanov odpovedali, že nechcú, aby sa priestor po jame zastaval, jedna štvrtina si vie predstaviť čiastočné zastavanie priestoru, zastavanie preferuje 6 percent ľudí zapojených do prieskumu. Tri štvrtiny Trenčanov chce, aby priestor ďalej rozvíjalo mesto a jedna pätina by do riešenia priestoru zapojila súkromníkov.

Angažovanosť ľudí je silnejšia ako inde

www.ipolitika.sk

Druhá časť otázok v dotazníku zisťovala postoj ľudí k projektu Trenčín si Ty. Informovanosť o tomto projekte občianskeho zapojenia je slabšia ako o jame. Najviac odpovedajúcich (40%) má čiastkové informácie, 38 percent informácie má a 22 percent ich nemá. O projekt sa nezaujíma minimum občanov (2,8%). V prevahe je plný alebo čiastočný záujem (veľmi to zaujíma 48,3%, trochu 48 %). „Angažovanosť ľudí v Trenčíne je v porovnaní s inými mestami veľmi silná,“ hovorí zostavovateľ dotazníka Miroslav Švec.

Vzťah k svojmu mestu oznámkovali Trenčania v dotazníku priemernou známkou 1,5. Kvalita života v Trenčíne je z pohľadu ľudí priemerná, pričom rozdiely vo vnímaní kvality života v mestských častiach nie sú. Celková známka je 3,0.

Čo s jamou ďalej?

Podľa hlavného architekta mesta Martina Beďatša by do konca mája malo byť jasné, aké funkcie má plniť priestor po jame. „Cieľom je v júni vypísať súťaž a dovtedy nájsť jej zadanie. Ešte k tomu absolvujeme dve-tri stretnutia, možno použijeme ďalší verejný prieskum,“ povedal M. Beďatš. Víťaza súťaže by malo mesto poznať na jeseň, aby sa jeho projekt mohol premietnuť do rozpočtu na budúci rok.

Už v tomto roku na jar by mala byť okolo chodníkov vysadená tráva. Ako povedala koordinátorka projektu Trenčín si Ty Renata Kaščáková, priestor by mohol byť už toto leto využitý na oddych, stretávanie sa a plniť aj edukačnú funkciu. „Chceli by sme tu umiestniť informačný pavilón, ktorý bude hovoriť o tom, čo sa v meste deje, bude informovať o novinkách v projekte Trenčín si Ty, budú sa tam môcť robiť ďalšie diskusie, možno malé koncerty, aby toto miesto nebolo mŕtve kým sa celý zámer jeho premeny zrealizuje.“

zdroj: trenčín.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>