KDH žiada Boreca o zníženie odmien exekútorov o polovicu

www.ipolitika.sk

Podpredseda parlamentu Ján Figeľ, nezaradený poslanec Alojz Hlina a poslanec za KDH Pavol Zajac vyzývajú v otvorenom liste ministra spravodlivosti Tomáša Boreca, aby sa zasadil za zmenu legislatívy, ktorej výsledkom by bolo aj 50-percentné zníženie odmien a náhrad pre exekútorov v prípadoch, kedy u občana ide o jeho prvé exekučné konanie. Splácanie úrokov, pohľadávok a odmien exekútorom podľa nich už mnohých chudobných Slovákov, najmä dôchodcov, uvrhlo do pasce chudoby. K 1. januáru tohto roku ich bolo viac ako 41-tisíc poberateľmi dôchodkov. Peniaze od nich prostredníctvom exekútorov vymáhajú najmä pôžičkové a nebankové spoločnosti.

„Občania pre nepriaznivú a zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu v Slovenskej republike sa oveľa častejšie dostávajú do finančných, až existenčných problémov. Situácia zadlženia a insolvencie riešená prostredníctvom neprimerane tvrdej exekúcie môže mať pre občana, ale aj pre celú jeho rodinu dlhodobé, až zničujúce následky. Toto nie je spravodlivé!“ uvádzajú vo svojej výzve opoziční poslanci.

www.ipolitika.sk

„V súčasnosti vyše 41-tisíc dôchodcov dostáva mesačnú žobračenku necelých 117 eur. Zvyšok už z aj tak mizernej penzie si berie exekútor. Peniaze od nich vymáhajú najmä pôžičkové a nebankové spoločnosti,“ uviedol poslanec Alojz Hlina. Kým v roku 2009 sa penzie z dôvodu exekúcie krátili iba necelým 16-tisícom starobných dôchodcov, za štyri roky ich počet stúpol o viac ako 161 percent. Iba v minulom roku bolo až 6 207 nových prípadov exekúcie dôchodkov. Splácanie úrokov, pohľadávok a odmien exekútorom tak mnohých penzistov uvrhlo ešte do väčšej chudoby a biedy. Často sa stáva, že na nich čaká aj viacero ďalších exekučných príkazov.

„Náš konkrétny návrh je, aby sa odmeny a náhrady pre exekútorov upravili aspoň v prípadoch, keď je exekvovaný fyzickou osobou, a ide u neho o jeho prvé exekučné konanie. Navrhujeme ministrovi spravodlivosti, aby náhrady a odmeny v takomto prípade boli znížené minimálne na polovicu doterajšej úrovne,“ dodal Pavol Zajac.

Podľa vyjadrenia Sociálnej poisťovne tam evidujú aj extrémne prípady, v ktorých by dôchodcom museli z ich dôchodkovej dávky zrážať nasledujúcich 90 rokov, aby si mohol splniť všetky finančné záväzky. Od 1. júla 2012 je výška životného minima na úrovni 194,58 eura, takže suma z dôchodku nepodliehajúca exekúcii je momentálne na úrovni 116,74 eur (60 percent zo životného minima).

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>