Jaroslav Paška: Koho ochraňuje európsky súd?

www.ipolitika.sk

Bratislava, 25. februára 2013 – Pred verejnosťou utajované dokumenty Európskej centrálnej banky, z marca 2010, ktoré majú potvrdzovať, že ECB vedela o finančných machináciách Grécka, zakrývajúcich pravdepodobne aj v čase jeho vstupu do eurozóny skutočnú výšku štátneho dlhu, zakázal Všeobecný súd Európskej únie zverejniť.

Všeobecný súd v závere uplynulého roka zamietol žalobu novinárky agentúry Bloomberg News, Gabi Thesingovej, požadujúcej sprístupnenie utajeného spisu ECB s názvom Titlos, v ktorom má byť opísaný spôsob, ako Gréci v roku 2009 zahladili časť dlhu.

Grécka vláda mala vtedy pod dohľadom Goldman Sachs uzavrieť s National Bank of Greece úrokový swap na 30 rokov za päť miliárd eur. Grécky štát mal takto získať okamžité peniaze na krytie dlhu a finančný derivát mohol potom splácať až tridsať rokov. Pôžička formou derivátu sa mu pritom do verejného dlhu už nezapočítala.

www.ipolitika.sk

Predpokladá sa, že podobné triky cez swapy manažované poradcom Goldman Sachs pomohli Grékom aj v roku 2001 splniť podmienky vstupu do eurozóny, keď cez fiktívny menový kurz zakryli 2,8 miliardový štátny dlh. Goldman Sachs mal vtedy za uvedené “poradenstvo” dostať províziu 600 miliónov EUR.

Správanie sa príslušných, najvyšších inštitúcií Únie v súvislosti s uvedenými manipuláciami, však stále viac vyvoláva pochybnosti o ich korektnej a dôveryhodnej práci. O možných súvislostiach sa dočítate v článku “Podvod storočia” uverejnenom v Extra plus, ktorý si môžete prečítať na:

http://www.extraplus.sk/2296/podvod-storocia

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>