Ján Figeľ: Je nedôstojné, keď sudcov namieta ten, kto ich vymenoval

www.ipolitika.sk

Predseda KDH Ján Figeľ považuje za zvláštne, priam nedôstojné, keď námietky voči sudcom ústavného súdu opakovane podáva ten, kto ich do funkcie vybral a vymenoval, teda prezident. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, žiada sa mu v tejto súvislosti povedať: “Pred pravdou neujdete. Pravdu treba ctiť a upevňovať, lebo je základom spravodlivosti a dôstojného života v slobode.” Podľa Figeľa Slovensko potrebuje statočného a skúseného prezidenta, človeka s nekomunistickou minulosťou. “Cítim zodpovednosť osobnú i za KDH ponúknuť občanom spolu s hodnotovo blízkymi stranami takéhoto kandidáta pre budúcoročné prezidentské voľby,“ uviedol Figeľ.

Podľa Figeľa minulotýždňový únik výpovedí poslancov o voľbe generálneho prokurátora v parlamente z generálnej prokuratúry bol zrejme zámerný, čo potvrdzuje nezákonné konanie a stav rozkladu na generálnej prokuratúre v súčasnosti. Figeľa zaujíma, či je generálna prokuratúra strážkyňou zákonnosti alebo sa stáva priestorom kšeftov, zakrývania trestných činov, vybavovania si účtov a presadzovania nekalých záujmov. „Plnú zodpovednosť za to nesie nielen síce bez ústavného mandátu, ale zákonným spôsobom ustanovený zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý s námestníkom Dobroslavom Trnkom, ale predovšetkým prezident Ivan Gašparovič. Odmietnutím vymenovať od júna 2011 platne zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša nezabezpečil riadny chod tohto dôležitého orgánu ochrany zákonnosti na Slovensku. To je primárna ústavná povinnosť prezidenta republiky,“ povedal s tým, že bezhlavosť a neprijateľný stav na generálnej prokuratúre nie je terciárnou záležitosťou pre nikoho, kto zmýšľa čestne a kto koná zodpovedne.

www.ipolitika.sk

Tento stav škodí podľa predsedu KDH Slovensku a občanom, ale zrejme vyhovuje Ivanovi Gašparovičovi. Figeľ zdôraznil, že jeho konanie nemá oporu ani v ústave, ani v rozhodnutí ústavného súdu, na ktoré sa odvoláva. „Podľa mňa, ako aj podľa 44 navrhovateľov z piatich klubov NR SR, prezident úmyselne a vedome porušil Ústavu SR. My sme tiež skladali ústavou predpísaný sľub. Našou povinnosťou je chrániť a obhajovať ústavnosť aj v prípade, keď ju porušuje hlava štátu. A preto konáme,“ konštatoval Figeľ. Podľa neho niet dôvodu ustúpiť od obžaloby, ktorá je síce výnimočnou udalosťou, ale je opodstatnená okolnosťami a stavom, ktorý prezident vyvolal svojím bezprecedentným nerešpektovaním vôle parlamentu, ktorej ústavnosť vo veci voľby potvrdil aj ústavný súd.

Prezident podal už dve námietky na zaujatosť sudcov ústavného súdu, ktorý koná v súvislosti so sťažnosťou sťažovateľa Jozefa Čentéša. Ten namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky.

zdroj: kdh.sk

 

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>