Anna Záborská kritizuje nečinnosť ŠÚKL pri nebezpečnej antikoncepcii

zaborska www.ipolitika.sk

Europoslankyňa Anna Záborská dnes zaujala kritické stanovisko k nečinnosti Štátneho ústavu na kontrolu liečiv vo veci lieku Diane35. ŠÚKL podľa vyjadrenia svojej hovorkyne začne konať až vtedy, keď dostane podnet od slovenského lekára alebo pacienta. Vo Francúzsku pritom liek zakázali už koncom januára pre jeho vážne nežiaduce účinky.

„Myslím si, že krok francúzskeho úradu by mal byť dostatočným podnetom na zastavenie predaja lieku aspoň do rozhodnutia Európskej liekovej agentúry. Ide tu predsa o zdravie a možno život mladých žien a dievčat. Ak sa objaví jed na potkany v keksoch, rozbehnú sa po obchodoch inšpektori a predaj sa zakáže skôr, než dôjde k nešťastiu. Pri lieku Diane35 sú potvrdené úmrtia, ale náš úrad vyhlási, že nemá podnet, tak nebude konať. To je neprípustné,” vyhlásila Anna Záborská.

www.ipolitika.sk

Europoslankyňa v tejto súvislosti pripomenula nedávnu reakciu ŠÚKL na verejnú kritiku udelenia registrácie potratovým tabletkám bez ohľadu na platné slovenské zákony.

Vtedy ŠÚKL tvrdil, že ženám žiadne riziko nehrozí, lebo tieto tabletky sa budú môcť predpisovať len s obmedzením. V oboch prípadoch je pritom jedným z rizikových faktorov zrážanlivosť krvi, no podmienku urobiť pacientke krvné vyšetrenie v podmienkach ich registrácie nenájdete, rovnako ani povinnosť výrobcu hradiť náklady takéhoto vyšetrenia. Je to hazardovanie zo zdravím žien a dievčat,” zdôraznila europoslankyňa Anna Záborská.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>