Andrej Danko: Žiadajme od Maďarska zoznam tých, ktorým udelilo občianstvo

KOLAZ_SNS www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) žiada Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby vyžiadali od Maďarskej republiky zoznam občanov, ktorým udelila maďarského občianstvo.

Podľa slovenského novelizovaného zákona č. 40/1993 o štátnom občianstve tomu, kto prijme občianstvo iného štátu, zaniká občianstvo Slovenskej republiky. SNS sa obáva, že v Slovenskej republike môžu byť vo vysokých štátnych funkciách, v orgánoch štátnej správy a samosprávy, v Slovenskej informačnej službe či v polícii pracovať osoby, ktoré sú cudzími štátnymi príslušníkmi. To poškodzuje záujmy Slovenska, pretože mnohé funkcie si vyžadujú slovenské občianstvo. Ani súčasná vláda premiéra Roberta Fica, ani predchádzajúca vláda premiérky Ivety Radičovej takýto zoznam osôb, ktorým bolo udelené maďarské občianstvo, od Budapešti nevyžiadala.

Slovenská národná strana týmto reaguje zároveň na sťažnosť dvoch maďarských občanov v Európskom parlamente pre údajné porušovania občianskych práv Slovenskou republikou a dožadujú sa vyšetrovania Slovenska inštitúciami Európskej únie, pretože slovenský zákon im zakazuje dvojaké občianstvo. Podporuje tiež oficiálnu námietku poslanca Európskeho parlamentu za SNS Jaroslava Pašku proti tejto sťažnosti. Zároveň upozorňuje na Dohovor Rady Európy č. 166 (Európsky dohovor o občianstve z roku 1997), podľa ktorého je v kompetencii každého štátu upraviť udeľovanie a stratu občianstva, a ktorý upravuje mechanizmus spolupráce štátov pri získavaní a výmene informácií o občanoch.

www.ipolitika.sk

Problematika dvojakého občianstva je dlhodobo nedoriešenou témou slovensko-maďarských vzťahov. Zjednodušované udeľovanie maďarského občianstva podľa etnickej príslušnosti, etnickým Maďarom žijúcim mimo Maďarskej republiky poškodzuje záujmy Slovenska. Na území SR totiž môžu žiť stovky osôb, ktoré nepriznali udelenie maďarského štátneho občianstva. SNS už v minulosti poukázala na exemplárny prípad predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Józsefa Berényiho, ktorý nechcel potvrdiť ani vyvrátiť, či mu bolo udelené maďarské občianstvo. V prípade jeho udelenia by však zotrvanie na poste predsedu SMK bolo porušením slovenskej legislatívy, pretože podľa zákona o politických stranách môže byť členom orgánu politickej strany v SR a tiež štatutárnym orgánom iba občan Slovenskej republiky.

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>