Tripartita podporila novelu zákona o verejnom obstarávaní

smer-logo2 www.ipolitika.sk

Tripartita sa 7. januára stretla na svojom prvom rokovaní v roku 2013. Predstavitelia Hospodárskej a sociálnej rady diskutovali o návrhu zákona o verejnom obstarávaní a o návrhu zákona o ochrane nefajčiarov. „Po dlhej a rozsiahlej diskusii a vyjasňovaní si pozícií vyjadrili sociálni partneri súhlas s týmto návrhom,“ uviedol v súvislosti s návrhom zákona o verejnom obstarávaní  predseda rady, šéf ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.

Novelaz dielne ministerstva vnútra prinesie podľa šéfa rezortu väčšiu otvorenosť a transparentnosť. Všetky súťaže totiž budú musieť byť zverejnené dopredu, ale aj počas priebehu samotnej dodávky. „Nielen, že rušíme rokovacie konanie bez zverejnenia, ale hlavne tú jeho neverejnú časť. Zákon jednoznačne prinesie väčšiu transparentnosť a omnoho efektívnejšie vynakladanie prostriedkov štátu, cez ktoré sa tvoria aj ďalšie pracovné miesta. Aby bolo možné prepojiť dobré nákupy štátu, efektívne, lacné a kvalitné, s tým, že zároveň peniaze daňových poplatníkov, ktoré sa aj takýmto spôsobom prerozdeľujú, budú slúžiť nakoniec aj na vytváranie pracovných miest,” uviedol Robert Kaliňák. Podľa ministra každý  obstarávateľ by mal byť aj pred verejnosťou schopný obhájiť, prečo daný nákup potrebuje, ako aj sumu, ktorú naň plánuje minúť.

Návrh novely zákona podporilo bez pripomienok Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).V návrhu novely je podľa predsedu ZMOS-u významný rodiaci sa sociálny aspekt. „Počet novovytvorených pracovných miest a počet nezamestnaných, ktorými budú novovytvorené pracovné miesta obsadené, sú pre nás dosť dôležitou požiadavkou, ktorá bola akceptovaná,” konštatoval Jozef Dvonč s tým, že návrh zákona o verejnom obstarávaní je lepší a jednoduchší ako súčasný zákon.

www.ipolitika.sk

Námietky mali Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Konfederácia odborových zväzov (KOZ) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). AZZZ požaduje napríklad to, aby sa zjednodušil prístup spoločností do tendrových konaní, RÚZ sa snažila znížiť náklady dodávateľov, ktorí sa zúčastňujú verejných súťaží, ale tiež presadiť ústupky v rámci férovosti obstarávacích kritérií a procesu možnej reklamácie zo strany uchádzačov tendrov. Odborári sa zamerali na tri základné aspekty.  „Pri hodnotení tohto zákona sme sa sústredili na tri hodnoty. Je to jeho transparentnosť, jeho flexibilita z hľadiska dynamiky investičných činností a vytváranie pracovných miest,” povedal viceprezident KOZ Slavomír Manga.

Sociálni partneri sa dohodli, že predtým, než bude novela predložená do parlamentu, konať sa bude ešte jedno spoločné stretnutie. Zúčastnia sa ho aj odborníci z rezortu vnútra a jeho cieľom bude dopracovať sa ku konsenzu.

Sociálni partneri vyjadrili podporu aj návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorú predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. „Náš zákon má byť moderným zákonom na ochranu nefajčiarov. Má stanoviť pravidlá, ktoré umožnia fajčiarom fajčiť tak, aby neohrozovali svojich spoluobčanov- nefajčiarov. Veľmi významným posunom k súčasne platnému zákazu fajčenia v školských a predškolských zariadeniach, v kultúrnych a športových zariadeniach a v zariadeniach spoločného stravovania je, že sa nám podarilo zadefinovať pre účely ochrany nefajčiarov obchodný dom a obmedziť fajčenie v priestoroch obchodných domov,“ uviedla na tlačovej konferencii ministerka Z. Zvolenská.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>