Stimuly na udržanie miest sú podľa Štefanca čistým vydieraním

008_stefanec_thmb www.ipolitika.sk

Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla od mája 2004 najvyššiu mieru. Vyšplhala sa na takmer 14,5 percenta. Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský (nominant Smer-SD) v diskusnej relácii STV O 5 minút 12 povedal, že nosný vplyv na túto situáciu má Európa, pretože je na ňu veľmi naviazaná naša otvorená ekonomika. Opozičný poslanec NRSR a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec za stav viní aj opatrenie súčasnej vlády a kritizuje tiež stimuly na udržanie pracovných miest.

Podľa Štefanca sa doposiaľ pre konsolidačné opatrenia podarilo vláde zo Slovenska viacej práce vyhnať. V decembri podľa neho odišlo 13,5-tis. pracovných miest. Vláda by mala podporovať a chrániť tých, ktorí pracovné miesta tvoria, povedal poslanec. Malatinský odpovedal, že sa vláde podarilo pripraviť 22 podnikov, ktoré najmä v regiónoch stredného a východného Slovenska vytvoria okolo štyritisíc miest. Ako ďalej povedal, projekty by mala v najbližších dňoch schváliť vláda. Podľa poslanca pomôžu iba selektívne.

www.ipolitika.sk

Vláda by sa mala zamerať na celkový rámec, v ktorom sa oplatí podnikať a v ktorom sa oplatí žiť, myslí si Štefanec. Nemožno sa podľa neho spoliehať len na prerozdeľovanie, stimuly, daňové úľavy. SDKÚ-DS kritizuje, že sa “najskôr zvýšia dane, zhorší sa zákonník práce, zvýšia sa odvody, vyženie sa práca zo Slovenska a teraz sa za peniaze daňových poplatníkov akoby idú kupovať niektoré pracovné miesta”. Poslanec Malatinskému vytkol, že v histórii Slovenska ešte žiadna vláda nedávala stimuly firmám na udržanie miest, namiesto finančnej pomoci na ich vytváranie. Minister hospodárstva namietal, že v pripravovanom zákone o investičných stimuloch je jednoznačne povedané, že je určený len na vytvorenie nových pracovných miest. Ku kritizovanému schváleniu udržania pracovných miest povedal toľko, že súčasné vedenie tieto projekty našlo na ministerstve hospodárstva rozpracované. Firmy podľa neho už dostali prísľub podpísaný iným ministrom. “Schválili ste to vy vo svojej vláde,” povedal minister Štefancovi. Ten tvrdil, že to na nich firmy skúšali, ale minulá vláda nikdy neschválila stimuly na udržanie pracovných miest. “Veď to je číro-číre vydieranie a to je myslím šafárenie s peniazmi ľudí,” dodal Štefanec.

 zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>