Rozpočet má riziká, ale je realistický

logo_trencin www.ipolitika.sk

Trenčín má rozpočet na rok 2013. Mestský parlament ho schválil 12. decembra. Po dvoch rokoch takmer nulových kapitálových výdavkov bude priestor aj pre prvé investičné akcie. Mesto sa tak môže opatrne zhlboka nadýchnuť.

Základ príjmov mesta tvoria daňové a nedaňové príjmy a dotácie. Výnos dane z príjmov a miestne dane a poplatky tvoria 68,4 % bežných príjmov mesta. „Pri podielových daniach od štátu sme veľmi konzervatívni, pretože predpokladám, že sa tieto príjmy od štátu nemusia celkovo naplniť,“ povedal primátor Richard Rybníček a dodal, že aj keď rozpočet má isté riziká, je realistický.

Prijatie investičného úveru

Najväčšie výdavky bežného rozpočtu sú určené na školstvo (10,7 mil. eur – 37 %) a na životné prostredie (4,3 mil. eur – 15 %). „V roku 2013 rozpočtujeme prijatie investičného úveru vo výške 3,5 mil. eur na realizáciu nových investičných akcií. Bez prijatia úveru by to nešlo, pretože kapitálové príjmy sú určene výhradne na splátky záväzkov mesta. Je však dôležité, že aj po prijatí investičného úveru počítame v roku 2013 s ďalším znížením celkového dlhu,“ vysvetlil primátor.

www.ipolitika.sk

Zníženie miezd i odmien

Pri rozprave o rozpočte predložil predseda poslaneckeho klubu SMER-SD Daniel Beníček pozmeňovací návrh v zmysle Memoranda ZMOSu a Vlády SR. Navrhol o 5 % znížiť nielen mzdové výdavky pre zamestnancov úradu a mestskej polície, ale aj poslanecké odmeny. „Suma 80 tisíc sa v rozpočte mení na približne 77 tisíc eur. Základné odmeny poslancov sme teda celkovo znížili o 3 tisíc eur. Tie budú použité na voľnočasové aktivity mladých ľudí,“ povedal poslanec a predseda finančnej komisie Pavol Kubečka (SMER-SD). Ako napokon skonštatoval primátor mesta R. Rybníček, prijatý rozpočet je výsledkom dvojročnej korektnej spolupráce primátora a poslancov ale aj pracovníkov mestského úradu.

zdroj: trencin.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>