Podpredseda KDH Ján Hudacký chce nižšie dane pre domáce rodinné firmy

602966_416750148412123_469077372_n www.ipolitika.sk
Kresťanskodemokratické hnutie chce novým zákonom uľahčiť slovenským rodinám podnikanie. Návrh  zákona o rodinnom podnikaní už má konkrétnu podobu, vedenie KDH sa v týchto dňoch snaží o verejnú diskusiu medzi svojimi členmi aj so zástupcami živnostenských organizácií.  Z iniciatívy podpredsedu KDH Jána Hudackého sa 28. novembra 2012konala verejná diskusia  so zástupcami živnostenských organizácií v Bratislave, v uplynulých dňoch pokračovala 25. januára  2013 v Banskej Bystrici a v pondelok 28. januára 2013 v Žiline.
„Cieľom  nového legislatívneho návrhu je podporiť rodinné podnikanie na Slovensku. Cestu k dosiahnutiu tohto cieľa vidí KDH v znížení administratívy, nižších daňových a odvodových zaťaženiach a vyšších finančných stimuly pri zakladaní takýchto firiem,“ informoval nás podpredseda KDH Ján Hudacký pre hospodárstvo a podnikanie.
Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti zároveň poukázal na skutočnosť, že  „posledných 20 rokov je rast slovenskej ekonomiky podporovaný výlučne cez lákanie veľkých zahraničných firiem, to sa nám však môže v dohľadnom čase vypomstiť.“

Slovensko vo svojej krátkej histórii má už podľa slov podpredsedu kresťanských demokratov dostatok skúseností s tým, že veľké zahraničné firmy po vyčerpaní všetkých investičných stimulov zo strany štátu, buď odchádzajú do zahraničia, alebo si pýtajú ďalšie stimuly, ktoré vysoko predražujú náklady na pracovné miesta. „Namiesto toho by sa Slovensko malo zamerať na podporu domácich rodinných firiem, ktoré tu zostanú. Preto by mal štát minimálne tak ako podporuje zahraničné firmy, podporiť aj našich podnikateľov,“ podotkol podpredseda KDH Ján Hudacký.

Hlavnými nástrojmi zo strany štátu pri podpore vzniku rodinných firiem by, podľa jeho slov, mali byť nižšia administratívna zaťaženosť pri zápise firmy a pri platení daňovo – odvodových povinností členov rodinných firiem.  KDH chce tiež presadiť nižšie daňové povinnosti cez uplatnenie si odpočítateľných daňových položiek na všetkých rodinných členov týchto firiem. „Významnou podporou by malo byť aj možnosť uplatnenia si príspevku od štátu pre všetkých členov rodinnej firmy pri jej vzniku. Podpora domácich firiem môže byť jednou z ciest ako dostať Slovensko z krízy. My neprichádzame s ničím novým, stačí sa pozrieť do Rakúska alebo Nemecka. Sú to štáty, ktorých ekonomika je postavená na rodinných firmách a zároveň tieto štáty najmenej postihuje kríza,“ doplnil Ján Hudacký.

www.ipolitika.sk

Takéto zákony v západoeurópskych krajinách sú bežné aj podľa slov predsedu KDH Jána Figeľa, ktorý sa tiež zúčastnil na všetkých troch  verejných diskusiách.   „Rodinné podnikanie je tradičná forma podnikania, reprezentuje viac než 55 percent zamestnanosti, je zdrojom hrdosti, ale aj stability v ekonomickom prostredí, posilňuje dôveru, pretože dôvera v rodine je veľmi dôležitým predpokladom aj pre ekonomické správanie, pre riziko, pre investície,“ zdôraznil líder kresťanských demokratov.

Na www.kdh.sk nájdete k danej téme aj audiovizuálny záznam z tlačovej besedy k predkladanému zákonu a celé znenie pracovnej verzie zákona. Verejné diskusie k návrhu zákona o rodinnom podnikaní prebehnú po Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline aj  v Košiciach (4. februára 2013) a Prešove (11. februára 2013).  Na diskusiách, organizátormi ktorých sú ekonomicko – sociálne fórum Nadácie Antona Tunegu  a Združenie kresťanských podnikateľov a manažérov SR, sa zúčastnil aj legislatívny poradca KDH Ivan Šimko.

Súvisiaca správa: http://www.kdh.sk/novinkybratislava/rodinne-firmy-nova-forma-podnikania

Viac fotografií z diskusií  v Banskej Bystrici a Žiline nájdete tu:

http://www.flickr.com/photos/krestanskodemokratickehnutie/8425706023/in/photostream

Rodinné firmy = Rozvoj zamestnanosti v Banskej Bystrici

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>