Podali sme obžalobu na prezidenta

sas www.ipolitika.sk

Predstavitelia opozičných strán dnes v parlamente podali návrh obžaloby na prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča.

Pri danom pomere síl v Národnej rade SR tento dokument nie je len gestom protestu a rozhorčenia, ale aj detailným záznamom zápasu o ústavnosť a spravodlivosť na Slovensku. Z tohto hľadiska má nielen symbolickú, ale aj historickú hodnotu.

Na rozdiel od svojvoľných  dôvodov, pre ktoré prezident Gašparovič nevymenoval za generálneho prokurátora zákonne zvoleného Jozefa Čentéša, sa obžaloba úzkostlivo pridržiava faktov. Tieto fakty a súvislosti medzi nimi nasvedčujú tomu, že prezident Gašparovič musel porušiť Ústavu Slovenskej republiky vedome a zaslúži si trest v podobe straty svojej funkcie. Inými slovami, dôkazy, svedčiace proti nemu, nie sú vybrané účelovo, svojvoľne, náhodne.

SaS oceňuje, že sa opozičné strany pripojili k obžalobe prezidenta  a ďakuje ich právnym expertom za podnetné pripomienky.

www.ipolitika.sk

V tejto súvislosti sme nútení dať verejne najavo aj svoje znepokojenie z prístupu, ktorý v tejto kauze zvolili niektorí ústavní sudcovia. Vďaka nim uzrela svetlo sveta taká definícia právomocí prezidenta pri vymenovaní generálneho prokurátora, ktorá nijako nepomáha stabilite ústavného systému, ale naopak svojou neurčitosťou vytvára vhodné podmienky pre účelové interpretácie a svojvoľné rozhodovanie v budúcnosti.  Výklad Ústavného súdu SR v tejto veci vnímame teda ako akt tvorby práva mimo zákonodarného orgánu, ktorým je Národná rada.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=7vbnD35Kmyk

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>