Opozícia požiadala o zvolanie schôdze, chce vidieť prezidenta v NR SR

parlament_190839 www.ipolitika.sk

Opoziční poslanci predložili návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej má prezident Ivan Gašparovič vysvetliť svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Predseda NR SR Pavol Paška je povinný zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu do siedmich dní od podania návrhu. Poslanci všetkých opozičných klubov chcú na schôdzi prijať uznesenie k nevymenovaniu Národnou radou SR riadne zvoleného Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.

Ako povedal novinárom Martin Poliačik zo SaS, Smer-SD by sa mal na schôdzi vyjadriť, ako vníma správanie prezidenta k ústave a akú má predstavu o ďalšom priebehu voľby generálneho prokurátora. Ak sa opozícia nedočká odpovedí, je pripravená podať obžalobu na prezidenta. Tú iniciovala SaS a získala pre ňu aj podporu strán Ľudovej platformy – KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pripravujú podľa predsedu poslaneckého klubu Jozefa Viskupiča malú novelu ústavy, ktorú má pripraviť Miroslav Kadúc. Išlo by o upravenie povinnosti prezidenta tým, že by sa zmenilo slovo „vymenúva“ na „vymenuje“. OĽaNO chce svojim návrhom predísť takému divadlu, ako sa deje v súčasnosti. „Chceme zabrániť tomu, aby sa prezident mohol vytáčať a stresovať celé Slovensko,“ uviedol Viskupič.

www.ipolitika.sk

Podľa šéfa klubu kresťanských demokratov Pavla Hrušovského poslanci NR SR majú právo dozvedieť sa, či existujú zákonné dôvody, pre ktoré prezident nemusí vymenovať právoplatne zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora. „Chceme, aby povedal iné dôvody ako uviedol v stanovisku, pretože ich nepovažujeme za také, ktoré by mohli viesť k nevymenovaniu generálneho prokurátora,“ vyhlásil Hrušovský s tým, že poukázal na vytvorenie precedensu prezidentom, keď NR SR prvýkrát nie je rešpektovaná výkonnou mocou. „Očakávame občiansky i prezidentský postoj. Nech povie, prečo rok a pol odkladal rozhodnutie, nech sa nezahráva s dôverou ústavných orgánov SR. Chceme len poriadok vo vzťahoch medzi ústavnými orgánmi,“ povedal Hrušovský. Podľa neho opozícia nepracujeme s alternatívou, že prezident na mimoriadnu schôdzu nepríde.

Prezident podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd Lászlóa Solymosa zlyhal. Pošliapava demokratické tradície. „Musíme využiť všetky prostriedky na to, aby sme na to upozornili,“ uviedol. Upozornil, že nová voľba, ktorú vyhlásil šéf parlamentu Pavol Paška, môže byť spochybnená a môže viesť k neústavnosti.„Prezident má morálnu povinnosť vysvetliť občanom svoje kroky,“ dodal.

Podľa predsedníčky klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej rozhodnutie prezidenta prekročilo hranice prípustné v parlamentnej demokracii, čím umožnil cestu politickému nominantovi Smeru na post generálneho prokurátora.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=vmWCpYvznbo

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>