Nedeľný nákup rieši aj Brusel

europoslanci www.ipolitika.sk

Rakúsko či Veľká Británia prácu cez víkend obmedzujú, na spoločnej smernici pracuje aj Brusel. Informáciu 4. januára 2013 priniesol denník SME. Ako denník SME uviedol, obchody s odevmi či elektronikou by mohli byť v nedeľu zatvorené, bez obsluhy by ostali aj nákupné centrá. Záchranári či pumpári by mohli robiť. Tak vidí budúcnosť našich nedieľ Európskaľudová strana, ktorá má v Európskom parlamente necelú tretinu kresiel. Nedeľné nákupy sa pokúša obmedziť už dva roky, no zatiaľ neúspešne. Píše denník SME.

„Pre sociálny blahobyt človeka je dôležité, aby bol spoločnosťou uznaný jeden nepracovný deň v týždni,“ píše sa v programe strany. Má ísť podľa neho o nedeľu. Návrh eurosmernice o pracovnom čase, ktorú predvlani poslanci neschválili, rieši aj Európska komisia so zamestnávateľmi a odborármi. „Keď sa opätovne dostane do parlamentu, určite sa vrátime k nedeľnému voľnu,”  uviedla pre SME europoslankyňa za ľudovcov Anna Záborská (KDH).

www.ipolitika.sk

Keď ľudovci obmedzenie nedeľných nákupov presadzovali predvlani, nebolo jasné, či by boli zavreté aj kiná či kaviarne. „Hlavná otázka je, či toto patrí do kompetencie Únie, alebo jednotlivých štátov,“ upozornila Záborská.

Niektoré štáty totiž už dnes obmedzujú prácu cez víkend. V Belgicku sú otvorené len malé potraviny, v Rakúsku len čerpačky či pekárne, vo Veľkej Británii je otvárací čas limitovaný len na pár hodín. Na Slovensku viackrát obmedzenie práce v nedeľu a cez sviatky neprešlo.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>