Miroslav Mikolášik: Je smutné, že kresťania museli čakať na právo sedem rokov

www.ipolitika.sk

Podľa europoslanca Miroslava Mikolášika rozhodnutie Európskeho súdu v kauze Nadii Eweidaovej by sa malo stať výkričníkom pre všetky ďalšie podobné prípady.

Na otázku, či môžu kresťania vyznávať vieru nosením krížika, hľadali súdy odpoveď neuveriteľných sedem rokov, hoci ju pozná už aj malé dieťa. Verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) samozrejme vítam, no zaráža ma doba, ktorej to súdom trvalo, komentoval europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) dnešné rozhodnutie ESĽP v prípade britskej leteckej spoločnosti British Airways.

Súdy po takmer siedmich rokoch rozhodli, že britská letecká spoločnosť British Airways sa dopustila náboženskej diskriminácie, keď svojej zamestnankyni zakázala nosiť retiazku s kresťanským krížikom.

„V časoch socializmu koloval u nás vtip, aký je rozdiel medzi rakúskou a československou ústavou. Odpoveď znela, že obe síce zaručujú slobodu prejavu, ale len rakúska ju zaručuje aj po prejave. V časoch po nadobudnutí slobody po páde železnej opony v roku 1989 by nikomu ani len nenapadlo, že hlavnými hrdinami toho istého vtipu sa raz stanú kresťania v Európe,” uviedol europoslanec ako reakciu na dnešný verdikt súdu.

www.ipolitika.sk

Podľa neho je smutné, že sa o samozrejmých otázkach základných práv v oblasti vierovyznania hľadá odpoveď tak dlho, až začíname uvažovať, či kresťania dnes majú ešte nejaké práva. „Zdá sa vám nenormálne, že pracovníčku britských aerolínii Nadiu Eweidaovú poslal zamestnávateľ v roku 2006 domov a odmietol jej zaplatiť dennú mzdu iba za to, že mala na krku retiazku s krížikom? Mne tiež a veľmi vítam dnešné rozhodnutie ESĽP. Zamýšľam sa však, prečo to súdom trvalo tak dlho,” zdôrazňuje Mikolášik.

Nadiu Eweidaovú poslal zamestnávateľ v roku 2006 domov bez dennej mzdy, pretože mala retiazku s krížikom, čo bolo podľa British Airways porušením vnútorných predpisov týkajúcich sa správneho obliekania. ESĽP rozhodol, že toto konanie sa dá považovať za porušenie jej práva prejaviť svoje vierovyznanie a rozhodol, že zamestnankyňa bola nábožensky diskriminovaná. „Stále nanovo sa zamýšľam nad tým, či nepotrebujeme zriadiť organizáciu na ochranu kresťanov vo svete. Už dávno je evidentné, že to nie je iba otázka vzdialeného sveta, ale veľmi aktuálna aj v Európe,” zdôraznil Mikolášik s tým, že toto rozhodnutie ESĽP by sa malo stať výkričníkom pre všetky ďalšie podobné prípady.

Miroslav Mikolášik je jedným z trinástich slovenských europoslancov, už štyrikrát bol hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu, pôsobí v ňom od roku 2004. Je členom výborov pre regionálny rozvoj, životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>