Ministri obrany SR a Maďarska si pripomenuli výročie tragédie v maďarskej obci Hejce

hejce www.ipolitika.sk

Minister obrany SR Martin Glváč a maďarský minister obrany Csaba Hendesi dnes v maďarskej obci Hejce pripomenulipamiatku obetí leteckého nešťastia vojenského špeciálu AN-24. Tragická udalosť, pri ktorej prišlo o život 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany sa stala 19. januára 2006. Pád lietadla prežil iba jeden vojak – nadporučík Martin Farkaš. Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Vojtek.

         „Myslím si, že je dôležité pripomínať si tento smutný deň, aj preto, že si často neuvedomujeme, aká nebezpečná je profesia vojaka. Nie je možné zrátať, koľko životov sa podarilo slovenským odmínovačom, ženistom, vojakom strážnych čiat a iným špecialistom zachrániť. Aj v tom je ten krutý paradox. Pomáhali iným, no ich blízki sa ich už nedočkali,“ povedal šéf rezortu obrany.

         Od leteckej katastrofy dnes uplynulo sedem rokov. Minister Glváč počas spomienkového stretnutia vyjadril hlbokú úctu všetkým pozostalým. „Zabudnúť na to, čo sa tu stalo sa nedá. No takisto nemôžeme zabúdať na to, že na našich vojakov máme byť prečo hrdí. Celé Slovensko, aj vy – ich najbližší,“ zdôraznil šéf rezortu obrany. Zároveň poďakoval všetkým obyvateľom regiónu, príslušníkom maďarskej armády, záchranárskych tímov, ktorí pred siedmymi rokmi, v čase nešťastia pomáhali. „Vážim si to, že či už starosta obce, alebo členovia maďarskej vlády venujú výročiu tohto najčiernejšieho dňa patričnú pozornosť, a myslím, že si to vážia aj všetci pozostalí,“ dodal minister. K pamätnému miestu sa podľa informácií z maďarskej strany príde ročne pokloniť 15.000 ľudí.

www.ipolitika.sk

                Podľa maďarského ministra obrany Csabu Hendeho vyjadruje spomienka v obci Hejce naše spojenctvo a priateľstvo a zároveň vyjadruje to, ako sa obyvatelia tejto obce zachovali v čase tragédie, keď bolo potrebné všetkým pomocť.

         Vojenské lietadlo An-24 so 43 príslušníkmi slovenského kontingentu KFOR odštartovalo z letiska v kosovskej Prištine podvečer 19. januára 2006. Po necelých troch hodinách malo pristáť na košickom letisku. Do cieľa však nedorazilo, havarovalo na severovýchode Maďarska pri obci Hejce po náraze do kopca Borsó len päť kilometrov od slovenských hraníc. Väčšina z vojakov, ktorá pri tragédii zahynula bola z trebiškovského mechanizovaného práporu.

         Najväčšiu leteckú tragédiu v dejinách Ozbrojených síl SR pripomína na mieste rad pamätníkov a priamo v obci Hejce pamätník, ktorý odhalili v roku 2007. Jeho ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy, obkolesená od bronzu zaliatymi štyrmi 6-metrovými stromami, ktoré sa pri páde lietadla zlomili. Pamätník je postavený na podstavci z tatranskej žuly.

Zdroj: strana-smer.sk

Ministerstvo obrany SR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>