Komisár EÚ diskutoval s ministrom financií P. Kažimírom o daňových únikoch

danovy_komisar www.ipolitika.sk

Slovensko navštívil komisár Európskej únie (EÚ) zodpovedný za daňovú politiku, colnú úniu, audit a boj proti podvodom Algirdas Šemet. V Bratislave ho prijali predseda vlády Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák aj minister financií Peter Kažimír.

Minister financií oboznámil eurokomisára o krokoch, ktoré vláda pripravuje v tomto roku v súvislosti s bojom proti daňovým únikom. Do praxe by malo zaviesť viacero opatrení, napríklad rating daňových subjektov aj lotériu registračných dokladov, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť koncom tohto roka. Minister privítal pomoc zo strany Európskej komisie (EK), ktorá je podľa neho schopná ponúknuť krajine tímy odborníkov a poradcov zo svojich radov.

Konkrétne výsledky napríklad vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) by mal podľa ministra financií priniesť aj elektronický výkaz DPH, a to v kombinácii so systémom vyhodnocovania rizikových platcov tejto dane. Peter Kažimír po stretnutí s eurokomisárom zdôraznil, že v prípade boja proti daňovým únikom sú dôležité predovšetkým výsledky a do zlepšenia výberu daní je preto potrebné zapojiť aj ľudí a firmy.

Slovensko podľa Algirdasa Šemetu pozitívne napomáha k uplatňovaniu koordinovaného prístupu v rámci Európy.„Nič nie je toho lepším dôkazom ako to, že Slovensko je jednou z jedenástich krajín, ktorá je pripravená postupovať pri uplatňovaní harmonizovaného zdaňovania finančných transakcií na európskej úrovni,”uviedol na tlačovej konferencii komisár. „Je to vskutku ambiciózne úsilie poháňané rastúcim zistením, že zotavenie a rast EÚ spočíva v intenzívnejšej snahe v oblasti daní, rovnako ako v iných oblastiach politiky,”dodal. Zároveň uviedol, že byť súčasťou spoločného zdaňovania finančných transakcií predstavuje pre krajinu prínos, keďže naša krajina bude mať napríklad výhody z nových výnosov.

www.ipolitika.sk

Na príprave dane z finančných transakcií sa podľa ministra financií Petra Kažimíra bude Slovensko aktívne podieľať.„Máme záujem na tom, aby daň z finančných transakcií bola pripravená v odbornom prostredí, tak aby nepoškodzovala finančné trhy jednotlivých krajín a samozrejme, aby sme brali na zreteľ aj možnosť presúvania kapitálu do krajín, ktoré takúto daň nebudú mať,” povedal šéf rezortu financií.

EK podľa šéfa rezortu financií oceňuje aj jeho plán v oblasti ochranných kolkov na cigarety a alkohol. Ministerstvo pripravuje štátnu tlačiareň takýchto cenín, ktorá má byť umiestnená v kremnickej mincovni. „Pracujeme takisto na moderných technológiách označovania takýchto kolkov, aby sme mali prehľad od výroby až po predaj každého jedného balíčka cigariet alebo každej fľaše alkoholu,” uviedol Peter Kažimír.


pozrite si brífing ministra financií P. Kažimíra a daňového komisára EÚ Algirdasa Semetu

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>