KDH: Čo nedokázal komunizmus, dokončil socializmus

DSC_0424 www.ipolitika.sk
KDH žiada zrušenie Chráneného vtáčieho územia Levočské vrchy
Kresťanskodemokratické hnutie nesúhlasí s vyhlásením Chráneného vtáčieho územia Levočské vrchy. Podľa lídra Jána Figeľa vyhláška ministerstva životného prostredia účinná od 1. januára obmedzuje ľuďom ich vlastnícke práva.

 „Včera vstúpila do účinnosti vyhláška ministra životného prostredia, ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie v oblasti Levočských vrchov, čím sa výrazne a znovu obmedzujú vlastnícke práva tým, ktorým boli kedysi nasilu pozemky odňaté.Čo nedokázal komunizmus, dokončil socializmus,“uviedol na dnešnej (2. januára 2013) tlačovej konferencii líder kresťanských demokratov Ján Figeľ. Upozornil, že mnohým ľuďom sa doteraz majetky nevrátili v plnom rozsahu. „Dodnes nie sú naplnené všetky reštitučné nároky,” vyhlásil.
Vyhlášku považuje KDH za nespravodlivú a pravdepodobne aj v rozpore s ústavou. „Ústava hovorí, že vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere, vo verejnom záujme, na základe zákona a za primeranej náhrady,“ vysvetlila poslankyňa Monika Gibalová, podľa ktorej vláda chráni vlastníctvo majetných a ignoruje vlastníctvo obyvateľov. „Návrh vyhlášky a príloh sú  morálne staré a neaktuálne, keďže vychádzajú zo starých podkladov, medzitým sa ale zmenili podmienky a štruktúra Levočských vrchov pre veternú kalamitu,“prízvukovala Monika Gibalová.„Ideme chrániť vtákov tam, kde nie sú,“konštatoval zástupca reštituentov Karol Galek. Ukazoval pri tom fotky územia bez stromov, ktoré je zničené veternou smršťou, napriek tomu ide po novom o chránenú vtáčiu oblasť.

www.ipolitika.sk

„Chcem vyzvať ministra, aby prehodnotil túto vyhlášku, a aby aj zrušil takto vyhlásené rozhodnutie o chránenom vtáčom území,“doplnil Ján Figeľ. Avizoval, že ak tak šéf envirorezortu neurobí, KDH podnikne kroky v záujme vlastníkov pôdy a v záujme spravodlivého Slovenska. „K takýmto krokom pristúpime,“zdôraznil.

Dnešné CHVO Levočské vrchy sa pred 60 rokmi stali najväčším vojenským priestorom v bývalom Československu, Ján Figeľ upozornil, že majitelia pôdy bojujú o navrátenie majetkov doteraz. Vláda Ivety Radičovej podľa jeho slov v roku 2011 zrušila vojenský výcvikový priestor, vyhláška prijatá druhým kabinetom Roberta Fica vrátenie pôdy opäť sťažuje.

Audiozáznam z tlačovej besedy nájdete tu:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VYqs0mKOlYs

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>