Ján Figeľ: Bez pádu komunizmu by nevznikla samostatná SR

figel_rozhovor_10_2 www.ipolitika.sk
Dvojkríž v slovenskom znaku podľa Jána Figeľa znamená identitu, odkaz na korene, na tradície, na to, čo nás formovalo cez celé dejiny a je to späté s kresťanskou vierou.
Pád komunizmu a nástup slobody, demokracie bol podľa predsedu KDH Jána Figeľa východiskom pre zvrchovanosť a samostatnosť. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, bez toho, čo znamenal november ´89, by sme nemohli hovoriť ani o januári ´93. „Za druhé dôležité obdobie považujem to, v ktorom Slovensko už v samostatnosti potvrdilo svoje odhodlanie byť naozaj demokratickou krajinou, ktorej záleží na hodnotách, na charaktere výkonu moci, na svojej európskej orientácii, vzťahoch v regióne. Na tom všetkom, čo znamená slušnú perspektívu. Ten zápas s autokraciou, s hrubým zneužívaním ústavy a moci vyvrcholil politickou zmenou v roku 1998, ktorá zároveň Slovensku otvorila cestu do spoločnej Európy,“ uviedol.

www.ipolitika.sk

Tretí míľnik podľa Jána  Figeľa súvisí s integráciou Slovenska do európskych a euroatlantických štruktúr, pretože to je priestor stability základnej bezpečnosti a slobody postavenej na dominancii práva, nie moci.„Tým sa vývoj nekončí a nenastáva nejaké obdobie, ktorým by problémy skončili, ale tie míľniky boli súčasťou procesu dozrievania Slovenska z hľadiska dôveryhodnosti, schopnosti byť aktívnym a zodpovedným priateľom a partnerom vyspelému demokratickému svetu,“ povedal líder kresťanských demokratov.

Dvojkríž v slovenskom znaku podľa Jána Figeľa znamená identitu, odkaz na korene, na tradície, na to, čo nás formovalo celé dejiny  aje to späté s kresťanskou vierou. „Je to pozvanie k etike, ktorá na to bezprostredne nadväzuje, ak je viera živá. Zároveň nás to spája s veľkým široký európskym okolím, pretože aj dvojkríž, aj vrchy nás vkladajú do stredu kontinentu, ktorého kultúra bola a zostáva dominantne kresťanskou,“ zdôraznil.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>