E. Kukan: Rozpad EÚ ani po prejave britského premiéra nehrozí

Eduard-Kukan-thumb www.ipolitika.sk

Európska únia je životaschopný projekt, ktorému rozpad nehrozí ani napriek tomu, že britský premiér David Cameron v minulotýždňovom dlho očakávanom prejave o budúcnosti Londýna v EÚ prisľúbil usporiadanie referenda o zotrvaní Spojeného kráľovstva v bloku. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) Eduard Kukan (SDKÚ-DS). “Považujem EÚ za životaschopný projekt, ktorý to vždy dokázal. A dnes, hoci čelí kríze, ktorá je najzávažnejšia zo všetkých, ktoré tu boli, verím, že členské štáty si dokážu spočítať, že je pre nich výhodnejšie zostať v Únii,” dodal. EÚ sa podľa Kukana bude aj naďalej vyvíjať ako rozhodujúca sila na našom kontinente a zostane dôležitým hráčom aj na globálnej scéne.

www.ipolitika.sk

Prejav si podľa Kukana Cameron veľmi dobre naplánoval. Mal povzbudiť stúpencov konzervatívnej strany pred voľbami v roku 2015 a ako naznačujú prvé prieskumy, podarilo sa to, myslí si europoslanec. Kukan je tiež presvedčený, že Cameron si robí priestor na to, aby pri rokovaní o novej zmluve o EÚ mala Veľká Británia dobrú pozíciu na presadzovanie svojich záujmov. Britský premiér totiž minulý týždeň vyhlásil, že jeho krajina má ambíciu zachovať jednotný trh, no žiada reformy vo vnútri Únie v záujme zvýšenia jej konkurencieschopnosti. “Nie je možné súhlasiť s Cameronovým prístupom – zbieraním čerešničiek, že iba to, čo sa mi hodí, budem využívať. Myslím, že je to nezodpovedné,” nazdáva sa Kukan. Atraktívna je pre neho vízia šéfa Európskej komisie José Manuela Barrosa, ktorú predstavil ešte vlani. Barroso v súvislosti s budúcnosťou EÚ hovoril o federácii národných štátov. “Bude to veľmi ťažké a bolestivé, bude to živná pôda pre mnohých populistov, ktorí budú hovoriť, že z EÚ sa stáva jednoliaty európsky štát. Nie je to tak, nikto to nechce, ale väčší stupeň súdržnosti je potrebný, ak chceme aj naďalej udržiavať EÚ ako dôležitého hráča na svetovej scéne,” uzavrel.

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>